Po 11 września - podsumowanie wyników sondażu firmy Jones Lang LaSalle
Po wydarzeniach z 11 września opublikowano wiele prognoz na temat zmian, jakie będą miały miejsce na rynku nieruchomości komercyjnych, a dokładnie zmian jakie dokonają się w sposobach zarządzania siedzibami firm. W celu potwierdzenia trafności przewidywań, firma Jones Lang LaSalle przeprowadziła niedawno sondaż wśród kadry kierowniczej 50 największych koncernów będących klientami firmy (w większości przedsiębiorstw z listy 1000 największych spółek magazynu "Fortune").
Wyniki sondażu miały ułatwić analizę rzeczywistych skutków ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku, w aspekcie zmian wprowadzonych przez firmy w ramach zarządzania siedzibami. Poniżej przedstawiono podsumowanie najważniejszych wniosków płynących z przeprowadzonych badań.
- Większość firm uczestniczących w sondażu zdecydowała się na wprowadzenie przynajmniej jednej zmiany, która miała zwiększyć bezpieczeństwo po wydarzeniach 11 września ubiegłego roku.
85% firm uczestniczących w sondażu poinformowało o zmianach dotyczących funkcjonowania awaryjnych systemów zasilania i gromadzenia danych, ośrodków przechowywania danych, urządzeń zapasowych, nowoczesnego sprzętu telekonferencyjnego oraz o planach opracowanych na ewentualność zaistnienia katastrofy.
34% respondentów poinformowało o przygotowaniu lub wprowadzeniu zmian w planach opracowanych na ewentualność zaistnienia katastrofy.
Około 20% respondentów poinformowało o podjęciu kroków, których celem jest zmiana lokalizacji ośrodków gromadzenia danych i podstawowego sprzętu technicznego w miejsce położone poza główną siedzibą firmy.
19% firm uczestniczących w sondażu postanowiło zainstalować lub przeznaczyć środki na konserwację zapasowych urządzeń technicznych, lub też opracowało plany wykorzystania obiektów, które pozwolą błyskawicznie wznowić działalność po ewentualnej katastrofie.
18% firm rozbudowało swoje awaryjne systemy zasilania i gromadzenia danych.
16% firm wybrało nowocześniejszy sprzęt telekonferencyjny.
Wśród szeregu kwestii dotyczących zarządzania budynkami, ankietowani przedstawiciele kadry kierowniczej za sprawę najważniejszą zgodnie uznali konieczność wprowadzenia skutecznych zabezpieczeń przy wejściu do budynku.
Ponad 91% firm uznało, że konieczność wprowadzenia skutecznych zabezpieczeń przy wejściu do budynku jest jedną z trzech najważniejszych kwestii, jakie należy uwzględnić podczas zarządzania obiektem; dla 57% respondentów jest to kwestia najważniejsza.
Prawie 85% ankietowanych przyznało, że szybka ewakuacja ludzi z budynku w warunkach zagrożenia jest jednym z trzech zagadnień, do których przywiązują największą wagę.
Około połowa respondentów (54%) wymieniła również wśród trzech najważniejszych kwestii zapewnienie bezpieczeństwa na parkingach w najbliższym sąsiedztwie budynku.
- Wiele zmian zostało już wprowadzonych, jednak przedstawiciele firm uważają, że dalsze udoskonalenia będą miały miejsce w przyszłości.
- 35% respondentów przyznało, że wprowadzenie zmian potrwa co najmniej kolejnych 6 miesięcy.
o 16% stwierdziło, że wprowadzenie określonych zmian potrwa dłużej niż 12 miesięcy.
- Zdecydowana większość respondentów jest zdania, że dla samych firm, jak również dla podmiotów z nimi związanych, dużo większe znaczenie w obecnej sytuacji ma bezpieczeństwo oraz dostępność środków, które zostaną wykorzystane przy usuwaniu skutków ewentualnej katastrofy.
- Ponad 70% firm uczestniczących w sondażu zauważyło, że zapewnienie względnego bezpieczeństwa w niektórych obiektach oraz w miejscu pracy przyczynia się do tego, że danej firmie łatwiej jest zdobyć i utrzymać pracowników.
- W przekonaniu 85% respondentów, dla inwestorów oraz akcjonariuszy dużo ważniejsza jest w obecnej sytuacji zdolność danej firmy do szybkiego przywrócenia jej normalnego funkcjonowania po ewentualnej katastrofie.
- Około 21% przedstawicieli kadry kierowniczej odpowiedzialnej za obiekty należące do firmy zauważyło, że ich współpraca z dyrektorami wyższego szczebla (zarządem firmy) jest obecnie dużo ściślejsza.
Nieco zaskakujący może być fakt, iż większość firm nie zaobserwowała znaczącego wzrostu kosztów użytkowania zajmowanych obiektów po wydarzeniach z 11 września.
- Ponad połowa respondentów (58%) przyznała, że wydarzenia z 11 września spowodowały wzrost kosztów użytkowania obiektów.
- Jednak wśród tej grupy 46% ankietowanych stwierdziło, że koszty użytkowania wzrosły tylko o 1-3%.
- Tylko niewielka grupa (6%) przyznała, że wzrost kosztów wyniósł 3-5%, a jedynie 4% stwierdziło, że koszty związane z użytkowaniem zajmowanych obiektów wzrosły o 5-10%.
- Zdaniem firm uczestniczących w sondażu, nie zaobserwowano zjawiska masowego opuszczania przez najemców obiektów znajdujących się w głównych obszarach biznesu (CBD) w miastach, ani też najbardziej znanych na świecie wieżowców.
- Większość respondentów (54%) przyznało, że firmy nie wprowadziły żadnych zmian związanych z planami przeniesienia części swoich placówek do nowych lokalizacji według kryterium położenia geograficznego lub typu obiektu. Według przewidywań tej samej grupy respondentów, firmy nie będą dążyć do koncentracji swoich placówek w kilku wybranych lokalizacjach, opuszczać budynków zlokalizowanych w głównych obszarach biznesu (CBD), wieżowców lub znanych na świecie obiektów, ani też przenosić swoich oddziałów na obrzeża miast.
- Spośród firm, które zdecydowały się na dokonanie zmian w organizacji swojej działalności, największa grupa respondentów (28%) wyraziła gotowość rozlokowania biur według kryterium położenia geograficznego. Nieco mniejsza grupa (24%) była zdecydowana skoncentrować placówki firmy w kilku wybranych lokalizacjach, a 20% ankietowanych miało zamiar przenieść część swoich biur znajdujących się dotychczas w najbardziej znanych na świecie obiektach.
- Niewielki odsetek firm wyraził gotowość zmniejszenia ilości biur zlokalizowanych dotychczas w wieżowcach (4%) lub głównych obszarach biznesu (4%).
Jak wiele czasu potrzebować będzie twoja firma na wprowadzenie zmian po wydarzeniach 11 września?
Inne wyniki więcej szczegółów w załącznikach: