Poczta Polska traci przywileje?
Prywatni operatorzy pocztowi chcą skarżyć do Komisji Europejskiej przepisy o liberalizacji polskiego rynku pocztowego. Od przyszłego roku Poczta Polska straci monopol na dostarczanie przesyłek o wadze do 50 gramów. Przedsiębiorcy uważają, że dopuszczenie konkurencji na rynek obniży ceny usług pocztowych, ale krytykują pozostałe zmiany wprowadzane przez ustawę o prawie pocztowym, nad którą pracują posłowie.
Lech Pilawski z Polskiej Konfederacji Pracodawców prywatnych Lewiatan uważa, że poważnym problemem jest utrzymanie monopolu Poczty Polskiej na przekazy pieniężne. Jak wyjaśnia - w rezultacie wiele instytucji państwowych, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, będzie musiało korzystać z usług Poczty Polskiej.
Prezes prywatnej firmy świadczącej usługi pocztowe InPost, Rafał Brzoska, podkreśla, że nie można mówić o pełnej liberalizacji, skoro konkurenci Poczty Polskiej nie będą mieli dostępu do jej infrastruktury.
Jego zdaniem, przepisy mówiące o dostępie do skrzynek pocztowych trudno traktować poważnie, bo od kilku lat skrzynki należą do właścicieli i administratorów budynków.
Przedsiębiorcy uważają, że zamiast realizować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i liberalizować rynek pocztowy, proponowane przepisy dadzą Poczcie Polskiej nowe przywileje. Jednocześnie mają nadzieję, że kształt ustawy o prawie pocztowym uda się jeszcze zmienić podczas prac w parlamencie.
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze