Podwyżka kwoty wolnej w tej kadencji. "Taki plan panu premierowi przedstawię"

Poprawa transparentności finansów publicznych i powołanie Rady Fiskalnej to główne zadania resortu finansów - wylicza Andrzej Domański, minister finansów. Wyzwań jest wiele, jednak podwyżka kwoty wolnej od podatku wydaje się - wynika z wypowiedzi szefa resortu finansów - niezagrożona. - Premier zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do kwoty 60 tys. zł i taki plan panu premierowi przedstawię - podkreśla Domański i zapewnia, że do końca kadencji kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 60 tys. zł.

80 proc. wydatków poza budżetem

Minister finansów w rozmowie w TVN24 zwrócił uwagę, że "80 proc. wydatków państwa realizowane jest poza budżetem, czyli poza kontrolą parlamentarną, poza kontrolą również dziennikarzy, to jest moim zdaniem coś, z czym trzeba kończyć". Jednocześnie podkreślił, że obietnice wyborcze rządowej koalicji będą krok po kroku realizowane. 

- W białej księdze pokazujemy, jakie wyzwania stoją przed sektorem finansów publicznych - dodał.

Minister finansów ma także plan na poprawę transparentności finansów publicznych: - Od maja kwartalnie BGK będzie raportować wykonanie funduszy. Myślę o scaleniu części z nich. To jest kwestia tego roku - wskazał. 

Reklama

Szef resortu finansów podkreślił, że Polska na ten moment jest ostatnim krajem UE, który takiej rady nie powołał.

- Proponujemy Radę Fiskalną, która będzie ciałem zewnętrznym, będzie ministrowi finansów patrzyła na ręce, będzie sprawdzała, to jakie założenia są przygotowane dla budżetu, jak budżet jest realizowany - wyliczał. 

W Radzie Fiskalnej nie będą zasiadać przedstawiciele ministra finansów. Będą ją tworzyć przedstawiciele różnych środowisk ekonomicznych, m.in. Rady Dialogu Społecznego. Szczegóły mają być jeszcze przez resort opracowywane. 

Kwota wolna od podatku w tej kadencji

Andrzej Domański mówił także o podwyżce kwoty wolnej od podatku, która przy rekordowym deficycie budżetowym wydaje się coraz mniej realnym planem. 

- Premier zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do kwoty 60 tys. zł i taki plan panu premierowi przedstawię - stwierdził szef resortu finansów. 

Domański zapewnił, że do końca kadencji kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 60 tys. zł. Jego zdaniem dla wielu Polaków obniżka podatków przez zwiększenie kwoty wolnej jest jak najbardziej zasadna. 

Według ministra istotne jest także spojrzenie na wzrost gospodarczy. Jego zdaniem naprawa finansów publicznych po ośmiu latach rządów PiS byłaby znacznie trudniejsza, gdyby wzrost gospodarczy był minimalny lub ujemny. Na ten moment wiemy, że PKB Polski w czwartym kwartale 2023 roku wzrosło o 1,0 proc. rok do roku. Także tegoroczny wzrost gospodarczy i prognozy na kolejne lata są uspokajające. 

- Mamy ponad 3 proc. wzrost gospodarczy w tym roku. 3,7 PKB to prognoza na 2025 roku - mówił Domański. Zdaniem ministra finansów to potwierdza, że polska gospodarka się rozpędza i daje przestrzeń realizowania obietnic wyborczych. 

Nie ma planów wprowadzenia podatku zbrojeniowego

Polska jest na ten moment jednym z niewielu krajów, który na obronność wydaje 4 proc. PKB, to najwięcej spośród wszystkich państw NATO, jednak minister finansów na ten moment nie wyobraża sobie wprowadzenia w Polsce podatku zbrojeniowego. - Nie ma w tej chwili dyskusji na temat takiego podatku - zapewnił Domański. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »