Podwyżki dla budżetówki nie pomogły. Wciąż nie ma chętnych do pracy w urzędach

Nawet połowa rekrutacji do pracy w administracji publicznej pozostaje bez rozstrzygnięcia - donosi Dziennik Gazeta Prawna. Problemem jest nie tylko brak chętnych, ale także zbyt niskie kwalifikacje kandydatów. Podwyżki niewiele zmieniły, a według naszych informacji, problemem mogą być także zbyt duże wymagania.

Podwyżki na poziomie 20 proc. dla budżetówki miały wspomóc walkę z wakatami urzędniczymi. Efekty jednak są marne, bo nadal połowa konkursów w urzędach pozostaje bez rozstrzygnięcia. Czy powodem jest tylko niskie bezrobocie?

Połowa wakatów w urzędach bez rozstrzygnięcia

Problem wakatów, których nie da się wypełnić, dotyczy urzędów w całym kraju i to już od kilku lat. "Dziennik Gazeta Prawna" przeprowadził sondę, z której wynika, że nadal ok. 50 proc. konkursów na stanowiska urzędnicze pozostaje bez rozstrzygnięcia. Sytuacja ta nie poprawiła się w 2024 roku, kiedy doszło do wyraźnej podwyżki płac w budżetówce.

Reklama

Eksperci mówią, że jednorazowa podwyżka to za mało, a płace urzędników powinny rosnąć systematycznie. Z kolei strona rządowa tę sytuację tłumaczy głównie niskim bezrobociem.

W 2025 roku podwyżki w budżetówce mają sięgnąć zaledwie 4,1 proc., a minister finansów tłumaczy, że to efekt negocjacji ze związkami. Nadal realna jest też podwyżka o 7 proc., choć według ekspertów to za mało, aby wykwalifikowani specjaliści zdecydowali się porzucić sektor prywatny dla pracy w administracji publicznej.

Brak kwalifikacji ciągle problemem

To właśnie kwalifikacje kandydatów są jedną z przyczyn nierozstrzygania konkursów. "Od początku roku w resorcie sprawiedliwości osiem naborów zakończyło się bez wyłonienia kandydatów, którzy mogliby podjąć pracę" - czytamy w "DGP". I to właśnie negatywny wynik uzyskany na poszczególnych etapach rekrutacji był tutaj główną przyczyną fiaska w poszukiwaniu urzędników. 

Taka sytuacja miała miejsce w sześciu na osiem rekrutacji. Podobnie było w przypadku tegorocznych rekrutacji w resorcie rolnictwa. W tym przypadku dodatkowym problemem był zupełny brak kandydatów dla jednego z konkursów. W gronie niechlubnych rekordzistów są z pewnością Urzędy Wojewódzkie w Gdańsku i Warszawie. Tutaj bez rozstrzygnięcia pozostało odpowiednio 17 i 18 konkursów. 

- Generalnie im bardziej specjalistyczny charakter zadań, tym trudniej wyłonić kandydatów, którzy posiadaliby kwalifikacje i wiedzę merytoryczną na poziomie wymaganym przez naszą organizację - potwierdza Barbara Skrabacz-Matusik, zastępca dyrektora wydziału organizacji i nadzoru Urzędu Miasta w Krakowie cytowana przez DGP.

Podwyżki nie pomogły, bo wymagania są zbyt duże?

Sami pracownicy administracji publicznej są przekonani, że tylko systematyczne podwyżki w budżetówce skłonią specjalistów do pracy w urzędach:

- Jeśli na specjalistycznych stanowiskach proponuje się 5,5 tys. zł brutto, to najczęściej nikt się nie zgłasza lub przychodzą osoby, które nie mają odpowiednich kompetencji. Wystarczy, że zwiększę uposażenie o tysiąc złotych, i chętni się znajdują - mówi dziennikowi Aleksandra Sowińska-Banaszkiewicz, dyrektor generalna Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dodatkowo uznaje ona, że nabór nie jest skomplikowany i zbiurokratyzowany, a wszędzie pracodawca chce sprawdzić umiejętności swojego kandydata. Z tą tezą nie zgadzają się sami urzędnicy:

- Przed rekrutacją dostałam zadanie biegłego zaznajomienia się z trzema obszernymi ustawami. Łącznie było to kilkaset stron co najmniej do przejrzenia - mówi Interii Biznes osoba zatrudniona obecnie w jednym z urzędów marszałkowskich, która brała udział w rekrutacji w tym roku.

Niskie płace i duże oczekiwania - to z pewnością jedna z przyczyn rosnącej ilości wakatów w budżetówce. DGP podkreśla, że na zainteresowanie służbą cywilną wpływają także czynniki, na które nie mamy wpływu, choćby sytuacja na rynku pracy czy zmiany demograficzne. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podwyżki dla budżetówki | administracja | urzędnicy | wakaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »