Podwyżki podatku od psa. W 2025 roku więcej zapłacisz za pupila, reklamę i uzdrowisko

W 2025 roku stawki opłat lokalnych wzrosną o 2,7 proc. Podwyżki dotyczyć będą zatem nie tylko podatku od nieruchomości, ale dotkną także właścicieli czworonogów. Ile wyniesie podatek od psa w przyszłym roku? Jakie inne opłaty będą w przyszłym roku wyższe?

Na podstawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za pierwsze półrocze danego roku ustala się maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Znamy już wspomniane dane GUS i wiemy, jakich podwyżek podatków należy spodziewać się w przyszłym roku. Dotyczyć będą także właścicieli psów.

Ile wyniesie podatek od psa w 2025?

Informacja o corocznej waloryzacji stawek podatków i opłat lokalnych pojawia się zwykle w połowie roku, gdy znamy już dane GUS o wskaźniku cen towarów i usług z okresu od stycznia do czerwca. W tym roku wskaźnik ten wyniósł 2,7 proc. i właśnie takie będą podwyżki podatków i opłat lokalnych. To niewielkie podwyżki w porównaniu z tymi, których doświadczyliśmy w tym roku. Rekordowa inflacja w 2023 roku spowodowała, że podwyżki były dwucyfrowe. 

Reklama

Jedną z opłat lokalnych jest podatek od psa. Obecnie wynosi on maksymalnie 173,57 zł, a po podwyżkach wzrośnie do 178,26 zł. Warto dodać, że tego typu opłaty nie obowiązują w całym kraju.

Kogo nie dotyczy podatek od psa?

Część gmin dotychczas nie wprowadziła tego typu opłat. Z pobierania podatku zrezygnowali choćby włodarze Warszawy czy Poznania. Regulacje na poziomie konkretnych gmin także mogą być różne. Często podatek od psa nie jest pobierany od osób, które przygarnęły zwierzę ze schroniska, inne samorządy zwalniają z podatku właścicieli psów z chipem, a jeszcze inne rezygnują z podatku w przypadku właścicieli z orzeczeniem o niepełnosprawności lub chorych zwierząt. 

Opłaty za czworonoga nie zapłaci także osoba, która opłaca podatek rolny. Wówczas podatek od psa będzie musiał zostać opłacony tylko za trzeciego i każdego kolejnego pupila. Co ważne, podatek od psa dotyczy tylko psa. Właściciele kotów, papug, chomików czy ryb nie muszą sprawdzać, czy ich gmina wprowadziła już opłatę za posiadanie pupila. 

Wzrosną także inne opłaty lokalne

W mediach najczęściej wspomina się o podwyżkach podatku od nieruchomości, jednak dane o inflacji za pierwsze półrocze 2024 roku podniosą też inne opłaty i podatki. Rządowe strony informują, że na liście opłat lokalnych znajdziemy także m.in.:

  • podatek od środków transportu powyżej 3,5 tony;
  • opłatę uzdrowiskową;
  • opłatę targową;
  • opłatę miejscową.

Z kolei podatek rolny dotyczy właścicieli, posiadaczy samoistnych i użytkowników wieczystych gruntów rolnych. Tę opłatę uiszczają także posiadacze gruntów Skarbu Państwa i dzierżawcy gruntów rolnych. Podatek zapłacimy także w wielu gminach za tablice i urządzenia reklamowe, jeśli rada gminy podjęła taką uchwałę. Także lasy w polskich ustawodawstwie podlegają opodatkowaniu. Jeśli dany leśny sklasyfikowany jest w ewidencji gruntów i budynków właśnie jako las, to podlega on podatkowi leśnemu od każdego hektara. 

Agnieszka Maciuła-Ziomek

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »