Podatek od psa

Czwartek, 10 października 2024 (13:26) Aktualizacja Czwartek, 10 października 2024 (13:53)
Podatek od psa to forma opodatkowania, która istnieje już od kilkunastu lat, choć wiele osób posiadających psa wciąż nie ma o niej świadomości.
Podatek od psa - najważniejsze informacje
Podatek od psa /123RF/PICSEL

Podatek od psa - najważniejsze informacje

Co to jest podatek od psa?

Wysokość podatku od psa ustala gmina i może być on różny dla różnych gmin. Ustawa jednak przewiduje kwotę maksymalną jaką może stanowić podatek od psa.  

Ile wynosi podatek od psa?

Zmiana w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z 2008 roku, zawarta w art. 18a, wprowadziła możliwość pobierania przez gminy opłaty za posiadanie psów. Decyzja o jej wprowadzeniu oraz ustaleniu stawki leży w gestii każdej gminy indywidualnie. 

Od czasu wprowadzenia zmian wiele gmin zdecydowało się na rezygnację z tej formy opodatkowania, choć w niektórych miejscach opłata ta nadal jest obowiązująca. Ustawa określa maksymalną wysokość opłaty, która w 2024 roku wynosi 173,57 zł i podlega corocznej waloryzacji. 

Rada gminy ma prawo poprzez uchwałę wprowadzić taką opłatę, ale dotyczy ona wyłącznie osób fizycznych będących właścicielami psów. Podatku nie stosuje się wobec osób prawnych (na przykład firm korzystających z psów do ochrony) oraz jednostek organizacyjnych (takich jak policja czy straż miejska), które wykorzystują psy w swojej działalności. 

Podatek od psów można uznać bardziej za świadczenie dobrowolne niż fakultatywne, ponieważ urzędy gminne nie prowadzą rejestrów psów, poza ewidencjonowaniem tych należących do ras uznanych za niebezpieczne. Obciążenie to opiera się głównie na deklaracji właścicieli, a wielu z nich albo nie jest świadomych istnienia takiego podatku, albo świadomie go nie płaci. W efekcie gminy zgłaszają niespodziewanie niską liczbę zarejestrowanych psów na swoim obszarze. 

Opłatę za posiadanie psa należy uregulować w urzędzie gminy do 30 kwietnia każdego roku. Gdy zostajesz właścicielem psa w ciągu roku, masz obowiązek dokonać płatności w ciągu dwóch miesięcy od daty nabycia zwierzęcia. 

Kto nie zapłaci podatku od psa? 

Nie każdy właściciel psa podlega obowiązkowi podatkowemu, który jest zależny od decyzji poszczególnych gmin. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych precyzuje, kto zwolniony jest z tej opłaty: 
  • Rolnicy opłacający podatek rolny,
  • Personel dyplomatyczny i konsularny,
  • Osoby z poważnym stopniem niepełnosprawności,
  • Niepełnosprawne osoby posiadające psy asystujące,
  • Seniorzy powyżej 65 roku życia, 
Zwolnienia te dotyczą określonych grup osób i okoliczności, jak na przykład posiadanie psa asystującego przez osobę niepełnosprawną, które ułatwia jej codzienne funkcjonowanie. 

Seniorzy powyżej 65. roku życia mogą posiadać jednego psa bez konieczności uiszczania opłaty, podobnie jak rolnicy mogą być zwolnieni dla dwóch psów. Ponadto rady gmin mogą, na podstawie ustawy, decydować o dodatkowych zwolnieniach z opłat za posiadanie psów, kierując się przede wszystkim charakterem posiadania zwierzęcia. 
 
Podatek od posiadania psów dotyczy wyłącznie tych zwierząt i nie obejmuje innych domowych pupili. Nie ma więc podatku od równie popularnych zwierząt domowych, czyli kotów.  

Inaczej wygląda kwestia opodatkowania psa w sytuacji, w której jego nowy właściciel zapłacił za niego kwotę przekraczającą 1000 zł. Nabywca musi wtedy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatek ten jest wymagany, gdy zwierzę sprzedaje osoba fizyczna, która nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.  
 
Tak jak inne umowy sprzedaży rzeczy ruchomych, transakcja kupna-sprzedaży zwierząt również jest obciążona podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nabywca zwierzęcia jest zobowiązany do uiszczenia podatku PCC, którego stawka wynosi 2 proc. wartości zakupu. 

Opinie społeczne o podatku od psa

Podatek od psa jest różnie odbierany. Niektórzy uważają, że ten podatek może przyczyniać się do wzrostu liczby bezdomnych psów, jednak wielu miłośników tych zwierząt nie zgadza się z takim stwierdzeniem. 

Wskazują oni, że opłata ta, zwykle stanowiąca tylko kilkadziesiąt złotych rocznie, jest niewielkim obciążeniem w porównaniu z innymi kosztami utrzymania psa. 

Podkreślają, że główne przyczyny bezdomności psów to niska świadomość społeczeństwa odnośnie potrzeb tych zwierząt, nieodpowiedzialne rozmnażanie, brak sterylizacji oraz porzucanie zwierząt po tym, jak przestają być szczeniętami. 

Zwracają również uwagę na niewłaściwe wykorzystanie środków z tego podatku i brak odpowiednich przepisów prawnych, na przykład wymogu obowiązkowego znakowania psów. Przekonują, że podatek od posiadania psów mógłby spotkać się z większą akceptacją społeczną, jeśli faktycznie przyczyniałby się do zmniejszenia problemu bezdomności psów. 

Podatek od psa - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »