Podwyżki stóp procentowych w USA mogą zniszczyć duży kraj?

Dla rosyjskiego budżetu bardzo duże znaczenie mają ceny ropy. Podwyżki stóp procentowych przez bank centralny USA, który walczy z inflacją, mogą spowodować katastrofę rosyjskiej gospodarki.

Ceny ropy naftowej są bardzo ważne dla prowadzenia operacji militarnych w Ukrainie i całej rosyjskiej gospodarki. Najważniejszy wpływ na światowe ceny ropy ma globalna gospodarka, w mniejszym stopniu istotne są nakładane restrykcje.

Banki centralne stoją przed dylematem

W ostatnich dekadach ceny ropy zmieniały się pomiędzy 60-120 dol. za baryłkę, a jednak stopy procentowe ustalane przez Fed były bardzo niskie. Obecnie sytuacja jest inna, bo Fed walczy z inflacją w USA. W październiku inflacja konsumencka w USA wynosiła 7,7 proc., uznawana jest za bardzo wysoką i bardzo niebezpieczną, choć jest dużo niższa niż w Polsce (ponaddwukrotnie).

Reklama

- Banki centralne stoją przed dylematem, czy kontynuować podwyżki stóp procentowych, czy być może należy już je zatrzymać - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Taki problem ma zwłaszcza Fed, gdyż inflacja w USA powoli zaczęła spadać. Natomiast myślenie inwestorów jest już życzeniowe, oczekują powstrzymania podwyżek i przyszłorocznych obniżek stóp procentowych, bo jest to dobre dla rynku akcji.

Efektem takiego myślenia jest osłabienie dolara i względnie dobra koniunktura na amerykańskiej giełdzie.

Natomiast Fed nadal ma jastrzębie nastawienie, ponieważ koniunktura gospodarcza w USA jest dość dobra, natomiast inflacja jest odległa od celu inflacyjnego wynoszącego 2 proc. Dla Fed istotne jest wspomnienie z lat 70. XX wieku, gdy zbyt szybko zrezygnowano z podnoszenia stóp procentowych i inflacja gwałtownie odbiła.

- Fed może obawiać się powtórzenia takiego scenariusza, bardziej niż skutków wprowadzenia obecnie gospodarki USA w łagodną recesję, co dla cen ropy jest wyjątkowo istotne, gdyż są bardzo wrażliwe na koniunkturę gospodarczą - wyjaśnia ekspert XTB. - Wynika to z tego, że ropa jest surowcem, który bardzo trudno składować w dużych ilościach przez dłuższy okres czasu. Nie może dojść do sytuacji, gdy podaż przewyższa popyt o 20 proc. Co się dzieje, gdy szybko spada popyt, widzieliśmy wiosną 2020 r., gdy doszło do anomalii, jaką były ujemne ceny ropy na krótkotrwałych kontraktach terminowych.

Ropa Brent natychmiast

80,76 -0,53 -0,65% akt.: 17.01.2025, 22:59
  • Max 81,92
  • Min 80,54
  • Stopa zwrotu - 1T 1,37%
  • Stopa zwrotu - 1M 10,13%
  • Stopa zwrotu - 3M 8,48%
  • Stopa zwrotu - 6M -5,20%
  • Stopa zwrotu - 1R 3,46%
  • Stopa zwrotu - 2R -6,85%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Ceny ropy uderzą mocno w dochody rosyjskiego budżetu?

Sytuacja była ekstremalna, ale pokazuje, że jeżeli dojdzie do obniżenia aktywności gospodarczej na świecie, to ceny ropy mogą spaść bardzo mocno, uderzając bardzo mocno w dochody rosyjskiego budżetu państwa.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Może się wydawać, że jest to scenariusz rodem z księgi teorii spiskowych, a jednak nie sądzę, że jest mało realny - komentuje Kwiecień. - Bo jest to "upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu", a jesteśmy po wyborach połówkowych w USA i do wyborów prezydenckich pozostały aż dwa lata. Takie decyzje sprzyjałyby zwalczeniu inflacji i przyspieszeniu rozmów pokojowych dotyczących wojny w Ukrainie.

Tym bardziej warto wsłuchiwać się w narrację prowadzoną przez szefa Fed. Do realizacji wspominanego scenariusza nie są już konieczne duże podwyżki stóp procentowych w USA. Może wystarczyć dojście do 5 proc. podstawowej stopy referencyjnej i utrzymanie jej przez rok. Zwłaszcza, że Fed prowadzi już politykę monetarną, która jest odwrotnością drukowania pieniędzy (luzowania ilościowego), czyli zmniejsza ilość rezerw w systemie (ilość pieniądza na rynku).

marketnews24.pl
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Fed | rosyjska gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »