Polacy chcą wymiany złotego?

Dziś rusza ogólnopolska kampania na rzecz szybkiego wejścia do strefy euro. Kampania pro-euro organizowana jest przez Business Center Club. W skład rady programowej weszli Danuta Hubner, Władysław Bartoszewski i Stanisła Kluza.

Tymczasem według 59 proc. Polaków jest za zastąpieniem złotego przez euro - wynika z badań Instytutu GfK Polonia, przedstawionych w poniedziałek podczas debaty w Business Centre

Club (BCC). Przeciw wspólnej walucie jest 27 proc. Polaków. Dyrektor Instytutu Agnieszka Sora dodała, że 7 proc. nie wie lub nie ma to dla nich znaczenia, czy Polska przystąpi do strefy euro.Ponad połowa badanych (51 proc.) sądzi, że euro powinno być wprowadzone za 4-5 lat.

Plusy

Wśród pozytywnych konsekwencji wprowadzenia wspólnej waluty Polacy wymieniają: ułatwienia przy podróżach do krajów euro (58 proc.), wzrost poczucia przynależności do Europy (28 proc.) i wzrost inwestycji zagranicznych w Polsce (27 proc.).

Reklama

Minusy

Polacy boją się przede wszystkim zaokrąglania cen w górę w początkowym okresie (61 proc.), pogorszenia sytuacji materialnej rodzin (47 proc.) i trudności z przyzwyczajeniem się do nowej waluty (46 proc.). Prawie jedna trzecia respondentów nie potrafiła wskazać instytucji odpowiedzialnych za politykę finansową w strefie euro (29 proc.); 43 proc. nie wie, w ilu państwach jest już wspólna

waluta.75 proc. badanych chciałoby być informowanych o euro za pośrednictwem telewizji; prawie tyle samo oczekiwałoby podwójnych etykiet cenowych w sklepach (71 proc.), dla 60 proc. najważniejsza jest wiedza na temat wartości 1 euro w złotych, 58 proc. chciałoby mieć podwójne kwoty na rachunkach za prąd i gaz.

Badanie zostało przeprowadzone w maju tego roku na grupie 1 tys. osób z całej Polski - w wieku powyżej 15 lat.

Przypomnijmy że euro, jako monety i banknoty, w styczniu 2002 r. zastąpiło lokalne waluty w 11 krajach europejskich. Od początku br. w strefie euro znalazła się Słowenia, a od początku przyszłego roku lokalne waluty zniosą Malta i Cypr.Polska, głosując za przystąpieniem do Unii Europejskiej, opowiedziała się też za przyjęciem euro, jednak nie ma jeszcze terminu tej operacji.

EURO ZASTĄPI DOLARA?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strefy | waluty | chciał | business | kampania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »