Polacy znowu dostaną w...

Jeśli rząd nie zmieni ustawy o paszach, od sierpnia będziemy płacić nawet o 40 proc. więcej za drób i wieprzowinę. Podrożeją też jaja i mleko. Wszyscy kolejni ministrowie rolnictwa obiecywali rolnikom, że ustawa zostanie zmieniona, bo szkodzi polskim interesom. I żadnemu się nie udało, bo PIS-owski rząd walczył z GMO.

Największe organizacje producentów pasz i mięsa biją na alarm: zbankrutujemy, jeśli ustawa o zakazie stosowania w Polsce pasz opartych na roślinach genetycznie modyfikowanych (GMO) wejdzie w życie. Ma to nastąpić 12 sierpnia tego roku.

Polscy producenci przegrają z dostawcami z innych unijnych krajów i zostaną wyeliminowani z rynku. Konsumenci zaś nadal będą jedli mięso zwierząt karmione GMO, tyle że nie będą o tym wiedzieli.

Z wyliczeń producentów świń wynika, że po wejściu ustawy w życie wyhodowanie jednej świni będzie ich kosztować o 50 zł więcej niż teraz. A ponieważ teraz zysk na każdej sztuce wynosi ok. 30 zł, to po 12 sierpnia hodowla w ogóle przestanie się opłacać. Hodowcy mogą próbować przerzucić ten wzrost cen na konsumentów, ale wtedy ci wybiorą prawdopodobnie tańszą żywność z importu.

Reklama

Od początku producenci ostrzegali, że ustawa jest niezgodna z prawem unijnym, za co grożą nam kary finansowe, nawet do 4 mln euro za każdy dzień. Żaden inny kraj unijny nie ma podobnych przepisów. Ponadto wejście jej w życie oznacza wzrost cen pasz, a w konsekwencji żywności nawet o 40 proc. (wyliczenia Instytutu Ekonomiki Rolnictwa).

- Według Instytutu Genetyki PAN nie można bowiem wykryć w mięsie, czy zwierzę było karmione paszami z GMO. My zbankrutujemy, a do Polski wjedzie mięso, o którego pochodzeniu nic nie będziemy wiedzieli. Dlatego producenci skierowali ustawę do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

INTERIA.PL/GW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »