Polska chce wyjść z nadmiernego deficytu. Złożyła w Brukseli dokument

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Veerle Nuyts poinformowała, iż Polska znalazła się wśród 18 krajów członkowskich, które złożyły swoje plany budżetowe. Kraje objęte procedurą nadmiernego deficytu określają w nich, w jaki sposób zamierzają zrównoważyć budżet.

W swoim planie rząd podkreślił, że celem jest sprowadzenie długu do poziomu poniżej 60 proc. PKB, ograniczenie deficytu do poziomu poniżej 3 proc. PKB i w rezultacie wyjście z procedury nadmiernego deficytu w okresie czterech lat.

"Polska mierzy się z problemem rosnących kosztów obsługi długu"

W dokumencie napisano, że jednym z głównych tematów trwającego od czerwca br. dialogu z KE były rozbieżności co do skali i tempa konsolidacji. Jak podkreślono, założona w planie poprawa pierwotnego wyniku strukturalnego o 0,82 proc. PKB rocznie jest zgodna z rekomendacją KE, ale - w odróżnieniu od proponowanej przez Brukselę ścieżki liniowej - plan zakłada nierównomierne rozłożenie redukcji deficytu.

Reklama

"W efekcie w przyszłym roku przewiduje się - spójnie z projektem ustawy budżetowej na 2025 r. - ograniczenie pierwotnego deficytu strukturalnego o 0,25 proc. PKB, co oznacza następnie odpowiednio większy wysiłek w kolejnych trzech latach planu (średnio nieznacznie powyżej 1 proc. PKB w latach 2026-28)" - podano w polskim planie.

"Polska mierzy się obecnie z problemem rosnących kosztów obsługi długu, które są konsekwencją wzrostu tego długu. Wynika on, z jednej strony, z efektów łagodzenia gospodarczych i społecznych konsekwencji kryzysu spowodowanego pandemią (COVID-19), a także koniecznych działań osłonowych związanych z podwyższoną inflacją, wywołaną napaścią Rosji na Ukrainę. Z drugiej zaś - z wysokich, najwyższych spośród krajów UE i NATO, nakładów na wydatki obronne" - poinformowano.

Procedura nadmiernego deficytu została uruchomiona w lipcu wobec siedmiu krajów, w tym Polski. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Komisja Europejska | Budżet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »