Polska dokonała postępu

Zdaniem Sekretarza Generalnego OECD Angela Gurri, Polska musi przeprowadzić reformę finansów publicznych i utrzymywać niską inflację. Według niego, bardzo ważne jest postawienie na konkurencyjność polskiej gospodarki oraz podniesienie jej innowacyjności.

Zdaniem Sekretarza Generalnego OECD Angela  Gurri, Polska musi przeprowadzić reformę finansów publicznych i  utrzymywać niską inflację. Według niego, bardzo ważne jest  postawienie na konkurencyjność polskiej gospodarki oraz  podniesienie jej innowacyjności.

W przyszłości Polska nie będzie w stanie konkurować jedynie kosztami siły roboczej, dlatego niezbędne jest podniesienie innowacyjności gospodarki, jeżeli nie chce przegrać globalnej konkurencji nie tylko ze światowymi potęgami, ale i najbliższymi sąsiadami - powiedział Gurria w piątek podczas konferencji prasowej przed spotkaniem z polskim biznesem, zorganizowanym przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" (PKKP).

Gurria ocenił, że inflacja bazowa jest w Polsce pod kontrolą, a polityka monetarna prowadzona jest w taki sposób, "że trzeba obserwować wydarzenia, ale nie trzeba przejmować się najbliższą przyszłością".

Reklama

"Polska dokonała ogromnego postępu. Inflacja jest w zasadzie opanowana, a bank centralny nie powinien się obawiać podnoszenia stóp procentowych" - powiedział. "Jeśli macie silną dyscyplinę pieniężną, wstąpienie do strefy euro nie będzie problemem, ale żeby dotrzeć do euro trzeba osiągnąć stabilność. Musi być zbilansowana polityka pieniężna" - dodał.

Gurria uważa, że Polska osiągnęła godne uwagi przejście do gospodarki rynkowej. "Przejście to odbyło się w sposób pokojowy. (...) Nie możecie teraz spocząć na laurach, praca nigdy nie jest zakończona. Kiedy mówimy o konkurencyjności, zwróćmy uwagę, że standardy są nadal wyjątkowo niskie i w dalszym ciągu jest miejsce, które można wypełnić" - powiedział.

Odnosząc się do konfliktu, który uniemożliwił na szczycie w Helsinkach rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją, Sekretarz Generalny OECD z przekonaniem stwierdził, że zostanie on rozwiązany.

"W takich przypadkach najważniejsze jest przestrzeganie reguł, a Polska jest członkiem organizacji, która to gwarantuje. To bardzo ważne dla Polski i dla innych krajów, czy to będzie kwestia żywności, czy też bezpieczeństwa. Macie do dyspozycji mechanizm i możliwość wykorzystania go, by zostać usłyszanym i wywrzeć presję przy stole negocjacyjnym. I to zrobiliście. To jest najważniejsza korzyść z posiadania zasad" - powiedział.

Podkreślił jednak, że nie zna szczegółów problemów polsko- rosjskich, ale Polska, blokując rozmowy, wykorzystała mechanizm, do którego ma prawo, jako członek Unii Europejskiej.

Gurria poinformował, że przekazał polskim władzom raport OECD dotyczący Polski. "Raport dotyczy świadczeń rentowych, emerytalnych, zasiłków dla bezrobotnych w Polsce, Norwegii i Szwajcarii" - powiedział.

Wizyta Gurri zbiegła się dziesięcioleciem członkostwa Polski w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Celem OECD, powstałej w 1960 r. międzyrządowej organizacji gospodarczej, skupiającej obecnie 30 państw, jest koordynacja polityki społeczno- ekonomicznej, by osiągnąć jak najwyższy rozwój krajów członkowskich.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: OECD | podniesienie | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »