Polska już wkrótce otrzyma kolejne miliardy z KPO? KE "jest gotowa"

Komisja Europejska jest gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce 6,3 miliarda euro z Funduszu Odbudowy – poinformowała w środę agencja Bloomberga, powołując się na nieoficjalne informacje. Miałoby to nastąpić już w przyszłym tygodniu. Bruksela uznała, że zobowiązania polityczne złożone przez rząd Donalda Tuska są wystarczające, by pierwsza transza z wielomiliardowej puli dotacji i pożyczek popłynęła do Warszawy.

Według źródeł agencji, Komisja Europejska jest gotowa zaakceptować pakiet niedawnych zobowiązań politycznych jako wystarczający do uruchomienia pierwszej wypłaty z prawie 60 mld euro dotacji i pożyczek, które były zablokowane ze względu na obawy związane z praworządnością.

Bloomberg przypomina, że KE dotychczas odmawiała przekazania Polsce unijnej pomocy z Funduszu Odbudowy do czasu spełnienia przez rząd w Warszawie szeregu warunków, tzw. kamieni milowych, które m.in. koncentrują się na odwróceniu budzących kontrowersje zmian w sądownictwie wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

Zielone światło od Brukseli to dopiero pierwszy krok na drodze Polski do miliardowych środków z KPO. Po zatwierdzeniu przez KE, decyzja nadal będzie wymagała zgody państw członkowskich Unii Europejskiej. To oznacza, że faktyczne płatności mogą nastąpić w późniejszym terminie.

Tarcia na linii rząd-prezydent kluczowe dla wypłat z KPO

Bloomberg zaznacza, że odwrócenie zmian w wymiarze sprawiedliwości w Polsce - warunkujące pełny dostęp do środków z KPO - "jest jednak trudnym zadaniem bez wsparcia prezydenta Andrzeja Dudy, zagorzałego sojusznika poprzedniego rządu, który ma prawo weta wobec ustaw".

"Duda zatwierdził większość kontrowersyjnych reform sądownictwa, a kilka posunięć nowego rządu nazwał nielegalnymi i zapowiedział ich blokowanie" - pisze agencja.

"Chcąc uniknąć weta, gabinet Tuska wprowadził kilka tymczasowych rozwiązań spełniających warunki uwolnienia środków (unijnych - red.). Obejmują one skuteczne przejęcie kontroli nad kwestionowanym systemem dyscyplinowania sędziów przez urzędników powołanych przez ministra sprawiedliwości. Nowy rząd wezwał sędziów, aby w swoich orzeczeniach respektowali nadrzędność prawa UE" - napisano. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Komisja Europejska | KPO | środki z KPO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »