Polska kupuje złoża w Norwegii

Spółka giełdowa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisała warunkową umowę kupna 15 proc. udziałów w złożach Skarv i Snadd na norweskim Szelfie Kontynentalnym - podano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Udziały sprzedał Mobil Development Norway wraz ExxonMobil Production Norway INC. "To jest zakup od największej firmy naftowej świata. Sądzimy, że doszliśmy do momentu, by patrzeć optymistycznie na dywersyfikację dostaw do Polski" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej premier Jarosław Kaczyński. Wydobycie przez Polskę surowców na Morzu Północnym może się rozpocząć w 2011 r. - poinformował minister gospodarki Piotr Woźniak w czwartek na konferencji prasowej.

"To nie będzie gaz skroplony. Według planów inwestycyjnych gaz ma być skierowany do sieci rurociągów podmorskich, które już leżą na Morzu Północnym. Trzeba te złoża podłączyć do sieci, co będzie się wiązało z pewnymi kosztami" - powiedział Woźniak. Dodał, że ze złóż może być wydobywane ok. 36 mld m sześc. gazu. "To jest zasób wydobywalny. Na ogół te prognozy ulegają podwyższeniu" - powiedział minister gospodarki.

Reklama

Jego zdaniem 1 mld zł, za które Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) kupiło 15 proc. udziałów w złożach ropno- gazowych na Morzu Północnym, to cena właściwa. "Takie ceny w tym rejonie świata obowiązują" - podkreślił Woźniak na konferencji poświęconej nabyciu trzech licencji poszukiwawczo-wydobywczych na Morzu Północnym przez PGNiG.

Spółka podała, że łączna wielkość zasobów wszystkich złóż, w których PGNiG nabędzie udziały od ExxonMobil, szacowana jest na około 35,8 mld m sześciennych gazu ziemnego, 18,3 mln m sześciennych ropy naftowej i kondensatu (około 15 mln ton) i 5,8 mln ton NGL (Natural Gas Liquids). Złoża znajdują się na Morzu Norweskim, ok. 200 km na zachód od Sandnessjoen na głębokości morza pomiędzy 300 i 400 metrów. Wykonanie umowy uzależnione jest od uzyskania zgody Norweskiego Ministerstwa ds. Węglowodorów i Energii, wydania przez norweskie Ministerstwo Finansów decyzji w sprawie podatku zgodnie, niewykonania prawa pierwokupu.Umowa może zostać rozwiązana, jeżeli przynajmniej jeden z warunków nie zostanie spełniony, w tym jeśli walne PGNiG nie wyrazi zgody na transakcję do 15 maja 2007 roku.

Pozostałe warunki muszą zostać spełnione do 1 listopada 2007 roku.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »