Polska nie poda daty przyjęcia euro

W najnowszym planie konwergencji, który ogłoszony będzie w grudniu, Polska nie poda daty przystąpienia do strefy euro, ale zapisze, że deficyt sektora finansów w 2009 r. wyniesie 3-3,5 proc. PKB - powiedział minister finansów Stanisław Kluza.

"Planujemy na początku grudnia przedstawić aktualizację programu konwergencji, bo chcemy, by zakończyły się prace nad podatkami. Plan będzie zakładał, że w 2009 roku deficyt sektora finansów wyniesie 3-3,5 proc. PKB" - powiedział Kluza.

W Sejmie leży pakiet zmian podatkowych, które mogą zmienić w istotny sposób prognozy dochodów na kolejne lata. W ostatnim planie konwergencji z tego roku zapisano, że w 2008 roku deficyt sektora wyniesie 3,7 proc. PKB, przy założeniu, że środki do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) pozostają poza sektorem.

Reklama

Kłopoty z zaliczaniem środków do OFE są przyczyną kłopotów Polski z wypełnieniem kryteriów z Maastricht do 2009 roku. Polska od końca marca 2007 r. nie będzie mogła zaliczać Otwartych Funduszy Emerytalnych do sektora finansów publicznych. Oznaczać to będzie podniesienie deficytu o blisko 2 pkt proc. PKB. Kluza powiedział , że w grudniowym planie konwergencji Polska nie zapisze daty przystąpienia do strefy euro.

"W planie konwergencji nie chcemy podawać daty przystąpienia do strefy euro, bo uważamy, że Polska powinna podać datę, gdy spełni już kryteria. Zakładamy, że utrzymanie sztywnej kotwicy na poziomie 30 mld zł pozwoli nam przy rosnącym PKB na obniżanie deficytu w relacji do PKB" - powiedział Kluza.

Minister finansów poinformował, że dług publiczny na koniec tego roku wyniesie około 51 proc. PKB. "Planujemy, że relacja długu do PKB na koniec 2006 roku - dzięki korzystnej sytuacji makro i zarządzaniu długiem - osiągnie poziom około 51 proc. wobec blisko 53 planowanych wcześniej" - powiedział Kluza. Wcześniej przedstawiciele resortu wskazywali na możliwość obniżenia relacji długu do PKB, jednak podtrzymywali prognozę zawartą w strategii zarządzania długiem - czyli 52,9 proc. PKB.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podania | PKB | minister | przyjęcie euro | Polskie | deficyt | minister finansów | strefy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »