Polska nie zgodzi się na te podatki!

Polska nie może się zgodzić na harmonizację podstawy opodatkowania w UE, bo mamy jedne z najniższych stawek w Europie.

To słowa wiceministra spraw zagranicznych Mikołaja Dowgielewicza. Minister dodał, że przy negocjacjach budżetu UE Polska będzie mieć trzy priorytety: politykę spójności, WPR jako podstawę równej konkurencji w rolnictwie oraz politykę sąsiedztwa.

- Wydaje mi się wykluczone, żeby w UE doszło do harmonizacji podatków, ujednolicenia PIT i CIT. Teraz toczy się dyskusja nad ujednoliceniem bazy opodatkowania. Jeżeli miałoby to oznaczać przyjęcie "średniej unijnej", uśrednienie, to zmuszałoby to Polskę do otwarcia swojego systemu na różne ulgi, zwolnienia. Zmuszałoby to nas to czegoś, na co absolutnie nie możemy się zgodzić w warunkach konsolidacji fiskalnej - powiedział Dowgielewicz podczas środowej konferencji.

Reklama

Wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że przy negocjacjach budżetu UE Polska będzie miała trzy priorytety: politykę spójności, WPR jako podstawę równej konkurencji w rolnictwie oraz politykę sąsiedztwa.

- Przy negocjacjach wieloletniego budżetu UE Polska ma trzy priorytety. Po pierwsze, chcemy, by polityka spójności była motorem realizacji strategii Europa 2020. Po drugie, chcielibyśmy, by zmodernizowana Wspólna Polityka Rolna dawała podstawy do równej konkurencji w rolnictwie w UE, to wymaga dalszych inwestycji w rolnictwo. Trzeci aspekt, o który będziemy walczyć, to polityka sąsiedztwa - powiedział Dowgielewicz.

- Co do kwot (jakie Polska może otrzymać z unijnego budżetu - PAP), to bardzo wiele będzie zależało od zasad, priorytetów, które ustalimy, nad którymi dyskusja rozpocznie podczas polskiej prezydencji. Chcemy, by budżet unijny był pro-rozwojowy. W ostatnich latach budżety krajowe rozrosły się dużo bardziej, niż budżet unijny, a obecnie, w okresie konsolidacji budżetów krajowych, nie traktujmy budżetu UE jak budżetu krajowego - dodał. Polskie przewodnictwo w Radzie UE rozpoczyna się 1 lipca 2011 r.

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów poinformowało PAP, że resort opowiada się - pod pewnymi warunkami - za harmonizacją podstawy opodatkowania CIT. - Jesteśmy przeciwni ujednoliceniu stawek podatku od firm na poziomie UE, ale CCCTB tego nie zakłada - podkreśla MF.

_ _ _ _ _

Propozycje KE

Komisja Europejska zaproponowała ujednolicenie podstawy opodatkowania podatku od firm CIT w Unii Europejskiej. W strefie euro rośnie zaś presja na Irlandię, by podwyższyła swój podatek od przedsiębiorstw, który wynosi najmniej w Europie - 12,5 proc.

Proponowana wspólna skonsolidowana podstawa opodatkowania osób prawnych (ang. CCCTB) ma uprościć system CIT w UE i sprawić, że będzie on bardziej przejrzysty dla przedsiębiorców, co poprawi konkurencyjność gospodarki. Nie chodzi natomiast o harmonizację stawek podatkowych czy zamach na dochody poszczególnych krajów.

Według Komisji Europejskiej, jednolita podstawa to jeden ze sposobów pełnego wykorzystania potencjału unijnego wspólnego rynku. Z kolei według Niemiec czy Francji, niższe podatki w niektórych krajach członkowskich to element nieuczciwej konkurencji w zakresie pozyskiwania inwestorów i powód nierównowagi w strefie euro - stąd presja na podwyższenie stawki podatku w Irlandii.

- Dzięki CCCTB prowadzenie biznesu w UE będzie łatwiejsze, mniej kosztowne i wygodniejsze. Otworzy także drzwi dla małych i średnich firm pragnących rozwijać działalność poza rynkiem krajowym. Propozycja jest korzystna dla przedsiębiorców i korzystna dla światowej konkurencyjności Unii Europejskiej - powiedział unijny komisarz ds. podatków Algirdas Szemeta.

Teraz firmy prowadzące interesy w całej UE muszą stosować zasady 27 różnych systemów podatkowych. Propozycja KE zakłada, że mogłyby składać jedną deklarację podatkową i konsolidować zyski i straty osiągnięte w różnych krajach. Kraje, gdzie firmy prowadziły interesy, dzieliłyby się między sobą podstawą opodatkowania według aktywów, sprzedaży i siły roboczej. Potem każdy z nich zastosowałby własną stawkę podatkową.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

- Kraje zachowają pełną suwerenność, jeśli chodzi o ustalanie stawek podatku - zaznaczył Szemeta. Dodał przy tym, że propozycja zakłada, iż firmy same będą mogły decydować, czy stosować wspólną skonsolidowaną podstawę opodatkowania, czy 27 różnych systemów krajowych.

Ale propozycja i tak budzi kontrowersje.

Harmonizacja stawek

Reforma CIT w UE była planowana już kilka lat temu, ale stanęła pod znakiem zapytania z powodu procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony. W Komisji Europejskiej pojawiły się obawy, że zostanie ona wykorzystana w referendum w 2007 r. w Irlandii, która sprzeciwia się ujednoliceniu niektórych zasad CIT w obawie przed wzrostem obciążeń dla firm.

Rząd w Dublinie boi się, że wspólna skonsolidowana podstawa opodatkowania to tylko pierwszy krok ku harmonizacji stawek. Partnerzy w strefie euro naciskają, by Irlandia podniosła swoją stawkę wynoszącą 12,5 proc. (podczas gdy średnia w UE wynosi 25,7 proc.), od tego uzależniając zgodę na złagodzenie warunków spłaty antykryzysowego wsparcia w wysokości 85 mld euro, jakie dostała Irlandia. Było to przedmiotem sporu między francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozym a premierem Irlandii Endą Kenny na szczycie eurogrupy w piątek w Brukseli. Po szczycie Kenny powtórzył, że nie ustąpi, bowiem wysokość podatku CIT nie ma nic wspólnego z programem pomocowym wynegocjowanym z UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Średnia w UE - 25,7 procent

Dyskusja wróci najpewniej na kolejnym szczycie 24-25 marca w Brukseli. Szemeta powiedział, że jest zdeterminowany, by doprowadzić do przyjęcia propozycji KE. Nie wykluczył, że jeśli nie uda się uzyskać wymaganej jednomyślności krajów UE, to KE zaproponuje wzmocnioną współpracę grupy krajów, które przyjmą wspólną skonsolidowaną podstawę opodatkowania, nie oglądając się na innych.

KE ocenia, że każdego roku CCCTB przyniesie przedsiębiorcom oszczędności rzędu 2 mld euro w całej UE. W Polsce stawka podatku CIT wynosi 19 proc. i należy do najniższych w Europie.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatki | Polska | Polskie | Stawek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »