Polska "nowym centrum Europy"? Hiszpanie piszą o rosnącej roli kraju nad Wisłą

"Polska stara się umocnić swoją pozycję jako nowe centrum Europy" - napisał w sobotę hiszpański dziennik "El Pais". Podkreślono, że sprzyjają temu m.in. kryzysy polityczne, z którymi w ostatnim czasie zmagają się Francuzi i Niemcy. Zdaniem dziennika do atutów Polski należy przede wszystkim szybko rozwijająca się gospodarka oraz intensywne zbrojenia wobec zagrożenia ze strony Rosji i wojny w Ukrainie.

"Natura nie znosi pustki i to samo można powiedzieć o Unii Europejskiej. Próżnię pozostawioną przez Francję i Niemcy w wyniku kryzysów politycznych w tych krajach zaczyna wypełniać Polska, być może powołana do roli centralnej siły w nowej Europie" - ocenił hiszpański dziennik "El Pais". 

Polska "nowym centrum Europy"?

Dziennik podaje, że jednym z głównych atutów Polski jest szybko rozwijająca się gospodarka oraz intensywne zbrojenia wobec zagrożenia ze strony Rosji. Ponadto kraj jest aktywny w różnych formatach międzynarodowych, od reaktywacji Trójkąta Weimarskiego po współpracę z państwami nordyckimi i bałtyckimi. 

Reklama

Politycznej wiarygodności przydaje Warszawie także powrót na demokratyczny i proeuropejski kurs od powstania rządu Donalda Tuska - ocenił Jacques Rupnik, profesor paryskiej uczelni Sciences Po, cytowany przez "El Pais". Według politologa, Polska powinna jednak zredefiniować swoje relacje z Niemcami i Ukrainą, na których cieniem kładą się doświadczenia historyczne. 

Polska przejmie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE

"Słabość (kanclerza Niemiec Olafa) Scholza i (prezydenta Francji Emmanuela) Macrona w połączeniu z pogorszeniem się relacji francusko-niemieckich otwierają Polsce przestrzeń do kształtowania przyszłości UE" - napisał dziennik.  Według "El Pais" w Warszawie unika się jednak słowa "przywództwo", częściej mówi się za to o "braniu odpowiedzialności", jakby "chciano uniknąć jakichkolwiek oznak arogancji". 

Dziennik przypomniał również, że Polska za nieco ponad dwa tygodnie przejmie od Węgier rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE. "Moment jest krytyczny" - oceniła gazeta, przypominając kontrowersyjne poglądy prezydenta elekta USA Donalda Trumpa na temat Ukrainy i NATO. 

Polska jednym z liderów wschodniej i północnej Europy?

Polska ma ambicje, by stać się jednym z liderów nie tylko wschodniej, ale północnej Europy - powiedział w środę w Helsinkach marszałek Sejmu Szymon Hołownia po spotkaniu z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem.

Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej potrwa od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. "Nasze priorytety nie mają charakteru rutyny. Polska prezydencja nie jest po to, żeby te kolejne sześć miesięcy jakoś przeszło" - powiedział na początku grudnia premier Donald Tusk, odnosząc się do polskiej prezydencji w Radzie UE. 

"Czekają nas być może przełomowe zdarzenia dotyczące wojny i pokoju na wschód od naszej granicy. Czeka nas - i to jest zadanie polskiej prezydencji - głęboka korekta niektórych priorytetów europejskich. Już powoli niektórzy do tego dojrzewają" - dodał szef rządu. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Hiszpania | Polska | Rada UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »