Polska podtrzymuje rewers

Jak pisze "Ekonomiczeskije Izwiestia" że na posiedzenie ukraińsko - polskiej komisji międzyrządowej omówiono perspektywy budowy rurociągu naftowego Odessa - Brody do polskiego Płocka.

Jak pisze "Ekonomiczeskije Izwiestia" że na posiedzenie ukraińsko - polskiej komisji międzyrządowej omówiono perspektywy budowy rurociągu naftowego Odessa - Brody do polskiego Płocka.

Minister energetyki J. Bojko zaproponował przedłużenie rewersu rurociągu jeszcze na dwa lata. Przez rok Ukraina zarobi na tym 40 mln USD. Minister gospodarki P. Woźniak poinformował, że dopóki rurociąg nie dochodzi do Polski to Ukraina nie ma innego wyjścia jak wykorzystywać go w rewersie.

Polski rząd nie podjął jednocześnie decyzji w sprawie sfinansowania budowy rurociągu do Płocka. Obaj ministrowie wyjaśniają, że w momencie rozpoczęcia budowy rurociągu Odessa - Brody nie była do końca określona rentowność dostaw ropy naftowej na Zachód i nie było zapotrzebowania na eksport ropy w tym kierunku. Przez najbliższe dwa lata będzie jednak rosnąć dynamika wydobycia kazachskiej i azerbejdżańskiej ropy i dostawcy będą zainteresowani zwiększeniem rozmiaru jej dostaw do Europy. Minister Woźniak dodał, że zmienia się sytuacja na rynku europejskim, stopniowo rośnie zużycie węglowodorów.

Reklama

Decyzja polskiego rządu będzie korzystna dla realizacji projektu. Ministrowie poinformowali, że budowa odcinka rurociągu do Płocka jest możliwa nie później niż w 2008 roku. Zapomnieli jednak, że do tego czasu projekt ten może przestać być opłacalnym. Jest to zwłaszcza możliwe w sytuacji, kiedy Rosja przyśpieszy realizację projektu budowy konkurencyjnego rurociągu Burgas - Aleksandropolis.

"Ekonomiczeskije Izwiestia" pisze że w lipcu br kompania "Uktransnieft" spłaciła kredyt spółce Silikon Ltd. Stwarza to możliwość wypowiedzenia umowy z TNK-BP o rewersie wykorzystywania rurociągu Odessa-Brody. Kaspijska ropa naftowa mogłaby takim sposobem być transportowana do rafinerii w zachodniej Ukrainie i w Czechach.

Jednocześnie TNK-BP w swoim piśmie z 13.10.br zaproponowała ministerstwu paliw i energetyki Ukrainy przedłużenie rewersu rurociągu Odessa-Brody. W zamian za obniżenie opłat na transport i przeładunek rosyjskiej ropy na Ukrainie TNK-BP jest gotowa od stycznia 2007 roku zabezpieczyć tranzyt rosyjskiej ropy rurociągiem Brody-Odessa na poziomie, co najmniej 9 mln ton ropy rocznie. Taka oferta przeczy perspektywie realizacji projektu Odessa-Brody-Plock oraz założeniom Programu dywersyfikacji źródeł dostaw ropy naftowej na Ukrainę do 2015 roku ( program zatwierdzony przez rząd Ukrainy w dniu 08.11.br).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przedłużenie | budowy | minister | brody | odessa | perspektywy | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »