Polska w sieci transeuropejskiej
Priorytetem Polski jest rozwój sieci dróg transeuropejskich, w tym głównie autostrad A-1, A-2, A-4 oraz dróg ekspresowych S-3, S-5, S-7, S-8, S-12 i S-22 - poinformowała w poniedziałek wiceminister transportu Barbara Kondrat.
Spotkanie Ministrów Transportu Krajów Członkowskich Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) i Procesów Współpracy w Europie Południowo-Wschodniej odbywa się 15-16 października br. w Warnie pod hasłem "Modernizacja i Optymalizacja Infrastruktury Transportowej na głównych kierunkach Transeuropejskiej Sieci Transportowej". Jak poinformowała rzecznik prasowy resortu transportu Teresa Jakutowicz w przysłanym komunikacie, podczas spotkania Kondrat podkreśliła, że polskie priorytety w zakresie rozwoju infrastruktury transportowej pokrywają się z priorytetami UE dla tego sektora.
"Naszym celem jest zbudowanie dobrej jakości połączeń z krajami UE, a także rozwój międzyregionalnych połączeń pomiędzy ekonomicznymi centrami różnych regionów Polski" - powiedziała cytowana w komunikacie wiceminister. Według niej, doświadczenie, jakie zdobyła Polska w wykorzystaniu funduszy unijnych na rozwój infrastruktury transportowej w latach 2004-2006, umożliwia stworzenie infrastruktury transportowej zbliżonej do poziomu "starych" krajów członkowskich.
IŚE jest jedną z organizacji współpracy politycznej i gospodarczej państw regionu Europy Środkowej. Jej celem jest umacnianie spójności Europy, politycznej, gospodarczej i społecznej stabilności oraz bezpieczeństwa na kontynencie. W skład IŚE wchodzą państwa: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry i Włochy.