Polska w Unii napina muskuły

Polscy przywódcy uczą się żyć z UE jak przyjaciel i wróg - tytułuje swój czwartkowy artykuł brytyjski dzienniki kół finansowych "Financial Times". Gazeta przewiduje, że Polska odegra też aktywna rolę w zbliżającej się dyskusji na temat otwarcia rynków pracy.

"Wygląda na to, że podejście nowego polskiego rządu do UE nie mogło być jaśniejsze. Twarde stanowisko Warszawy podczas niedawnych negocjacji budżetowych, obecne dyskusje o regulacjach bankowych i o VAT, wydają się być niezbitym dowodem, że kraj w przemyślany sposób napina swe dyplomatyczne muskuły" - pisze gazeta.

Zdaniem "FT" rzeczywisty obraz jest jednak mniej spójny. "Liderzy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości powiedzieli jak do tej pory bardzo niewiele na temat polityki wobec UE. Od momentu dojścia do władzy cztery miesiące temu są zaabsorbowani walką mniejszościowego rządu o parlamentarną większość". Gazeta przypomina, że w nocy z wtorku na środę udało się uchwalić w Sejmie budżet na 2006 r., jednak stało się to "po wielotygodniowych targach z grupami populistycznymi po lewej i prawej stronie".

Reklama

"To pozostawiło mało czasu na ogłoszenie polityki wobec UE i spowodowało niepewność co do intencji Warszawy" - pisze dziennik. Gazeta podkreśla, że bracia Kaczyńscy to "bezkompromisowi politycy", którzy widzą siebie jako patriotów patrzących na UE jak na unię państw, i nie chcą daleko posuniętej integracji politycznej. "Bracia Kaczyńscy mają luksus objęcia władzy już po integracji Polski z UE, dlatego nie mają nad sobą presji, by zadowolić Unię" - pisze gazeta i zaznacza, że Kaczyńscy widzą ekonomiczne korzyści z integracji, ale czują, że Polska nie jest już na pozycji kogoś, kto musi prosić. "Financial Times" cytuje dyrektora departamentu UE w MSZ Pawła Świebodę, który mówi, że intencją Polski nie jest spowalnianie integracji, ale dbanie o własne interesy - co jest zrozumiałe w przypadku każdego kraju członkowskiego.

Dziennik przypomina ostatnie wydarzenia w UE związane z Polską: walkę o pieniądze z unijnego budżetu, stanowczość w dyskusji na temat fuzji banków Pekao SA i BPH oraz blokowanie wraz z Czechami i Cyprem porozumienia w sprawie VAT. "FT" przewiduje, że Polska odegra też aktywna rolę w zbliżającej się dyskusji na temat otwarcia rynków pracy. Wspomina, że Polska zamierza zaproponować UE projekt porozumienia w sprawie bezpieczeństwa energetycznego Unii.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Financial Times | times | „Financial Times” | Polskie | aktywna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »