Polska wyróżnia się na tle Niemiec i strefy euro. Dowodem są te dane

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 48,0 pkt. wobec 47,9 pkt. w lutym - podała w raporcie firma S&P Global. To najwyższa wartość od czterech miesięcy, jednak łączna liczba nowych zamówień maleje już od ponad dwóch lat. Eksperci upatrują szans na większą aktywność w przemyśle w spadku cen energii oraz odbiciu konsumpcji. Jak podkreślają ekonomiści, niewielki wzrost PMI dla Polski wyróżnia się pozytywnie na tle sytuacji w Niemczech czy całej strefie euro.

Wskaźnik S&P Global PMI Polski Sektor Przemysłowy to złożony indeks jednocyfrowy, obrazujący kondycję przemysłu, który kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. 

Wskaźnik z marca 2024 r. najwyższy od czterech miesięcy

Autorzy badania podają, że w marcu respondenci zwracali uwagę przede wszystkim na słabe warunki popytu w kraju i za granicą, zwłaszcza na głównych rynkach eksportowych Europy Zachodniej. Z kolei ceny zakupu środków produkcji nieznacznie wzrosły, ponieważ dostawcy przenosili wyższe koszty produkcji na nabywców. 

Reklama

"Producenci zasygnalizowali jednak utrzymujący się spadek cen fabrycznych, a tempo obniżki cen przyspieszyło najbardziej od października 2023 r." - napisano. 

Marcowy wskaźnik jest najwyższy od czterech miesięcy. - Marcowe dane podkreśliły znaczny spadek wolumenów produkcji w całym sektorze przemysłowym, związany w przeważającej mierze ze słabością portfeli zamówień. Łączna liczba nowych zamówień maleje już od 25 miesięcy, a ostatni spadek sprzedaży przypisuje się słabemu popytowi zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach eksportowych - podkreślają autorzy badania. 

Respondenci zwracali również często uwagę na spadek sprzedaży eksportowej do klientów w Niemczech i Holandii

Ekonomiści: Przewidywania na przyszłość są dobre

- Nastroje firm przemysłowych poprawiają się. Przewidywania na przyszłość są dobre. Spadek cen energii oraz odbicie konsumpcji sprzyjają większej aktywności przemyśle. (...) Marcowy odczyt jest pozytywny na tle zmian w Europie Zachodniej, gdzie nastroje pogorszyły się - w strefie euro indeks spadł z 46,6 do 45,7 pkt, w Niemczech z 42,5 do 41,5 pkt. Gorsze wyniki u naszych sąsiadów mogą negatywnie wpływać na kondycje eksporterów - zauważa Sebastian Sajnóg, analityk z zespołu makroekonomii PIE, w komentarzu przesłanym Interii Biznes. 

Także Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, zauważa w komentarzu, że o ile wzrost wskaźnika PMI dla Polski był "minimalny" i wyniósł zaledwie 0,1 pkt, "niemniej jednak i tak pozytywnie wyróżnia się na tle danych dla Niemiec, czy całej strefy euro, gdzie w marcu miał miejsce drugi miesiąc z rzędu spadek wskaźnika".

"Marcowy odczyt wskaźnika PMI pozwala zachować optymizm co do rozwoju polskiej gospodarki w kolejnych miesiącach" - dodaje ekonomistka w swojej analizie danych. "Badania wskazują, że polski przemysł nadal boryka się z trudnościami (największym problemem są wciąż niskie zamówienia z Niemiec), niemniej jednak pojawiają się tu jaskółki ożywienia (jak np. dodatkowe rekrutacje pracowników), a jednocześnie dane z gospodarki realnej wydają się potwierdzać że to ożywienie rzeczywiście postępuje."

Analitycy z mBanku wskazują, że to "kontynuacja tendencji z poprzednich miesięcy". "Nudno w koniunkturze przemysłowej. Dla optymistów dorysowaliśmy strzałeczkę. Kontynuacja tendencji z poprzednich miesięcy z lekką poprawą w zatrudnieniu i betonowaniem niewielkiego wzrostu cen. To firmy przemysłowe najsilniej odczują koszty dezinflacji w swoich wynikach" - napisali na platformie X.

"PMI w polskim przetwórstwie bez większych zmian: 48,0pkt. w marcu, wobec 47,9pkt. w lutym. Nadal wyraźnie poniżej granicy 50 pkt. Globalne symptomy ożywienia przemysłu mniej widoczne w Polsce z uwagi na bliskie powiazania z niemieckim rynkiem, gdzie sytuacja wygląda niekorzystnie" - wskazują ekonomiści z ING BSK.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Indeks PMI | wskaźnik | gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »