Polska zbuduje część europejskiej żelaznej kopuły. Jest umowa na finansowanie

Premier Donald Tusk poinformował na poniedziałkowym briefingu prasowym z udziałem prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Nadii Calvino, że Polska podpisała umowę kredytową na komponent satelitarny tarczy przeciwlotniczej, czyli tzw. europejskiej żelaznej kopuły. Pożyczka opiewa na 300 mln euro.

O tym, że Polska otrzyma znaczące wsparcie z EBI, szef rządu informował w sobotę 18 maja w Krakowie, podczas obchodów 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Tusk powtórzył wówczas swoje wcześniejsze zapowiedzi dotyczące uczestnictwa Polski w budowie europejskiego systemu obrony powietrznej, czyli tzw. kopuły europejskiej. Dodał, że rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego tej przeciwlotniczej tarczy i zapowiedział, że Warszawa otrzyma na ten cel specjalną pożyczkę z EBI.

Ogłoszenie pozyskania finansowania nastąpiło w poniedziałek 20 maja. - Mówimy tu o 300 mln euro, a więc kwocie niebagatelnej, dzięki której nasz plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą znów posunął się o krok do przodu - powiedział polski premier, podkreślając, że systemy rozpoznawania i systemy satelitarne będą integralną częścią tego projektu.

Reklama

Premier dodał, że za kilka dni z innymi premierami europejskimi przedstawi projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą, który nazwał "ideą paneuropejskiej obrony".

Donald Tusk przypomniał, że już na początku maja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach informował, że będzie starał się zabezpieczać środki na obronność we współpracy z europejskimi instytucjami, w tym właśnie z EBI. - Konkludując, udaje się dziś pozyskiwać środki europejskie w postaci kredytów i grantów na szeroko pojęte bezpieczeństwo Polski i Europy.

Polska inwestuje w bezpieczeństwo. Wspólnie z Europą

Europejska tarcza antyrakietowa została zaproponowana przez Niemcy w 2022 r. Początkowo przystąpiło do niej 15 państw. Obecnie w inicjatywie uczestniczy 21 krajów. 

W Krakowie premier przedstawił też szerzej założenia planu obrony i odstraszania "Tarcza Wschód", który ma pochłonąć 10 mld zł. - Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 mld zł. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga - powiedział Donald Tusk.

Grupa EBI dostarczyła polskiej gospodarce w ciągu ostatnich 20 lat ponad 85 mld euro finansowania - informowała na początku maja wiceprezes EBI Teresa Czerwińska w rozmowie z ISBnews. Środki te przeznaczono przede wszystkim na infrastrukturę: sieć dróg czy kolei. Obecnie najwyższy priorytet mają takie dziedziny, jak energetyka oraz bezpieczeństwo. W dalszej kolejności EBI chce wspierać cyfryzację w Polsce oraz inwestycje w nowoczesne technologie i zwiększenie innowacyjności krajowej gospodarki.

Podczas konferencji prasowej z prezes EBI Nadią Calvino Donald Tusk powiedział, że przez dwie dekady swojej obecności w UE EBI zainwestował w polską gospodarkę ok. 100 mld euro.

EBI to instytucja udzielającą długoterminowych pożyczek na inwestycje, które przybliżają państwa członkowskie do osiągania celów Unii Europejskiej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | EBI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »