Polski gigant ubezpieczeniowy idzie na rekord. Pomagają banki i obligacje

Zysk netto przypisany właścicielom jednostki dominującej grupy PZU według w trzecim kwartale 2023 roku wzrósł do 1,458 mld zł z 727 mln zł rok wcześniej - podał ubezpieczyciel w raporcie kwartalnym. Oznacza to wzrost o 100,6 proc. w ujęciu rok do roku. Narastająco, w okresie styczeń-wrzesień, zysk netto wzrósł o 62,4 proc. rdr do rekordowego poziomu 4,16 mld zł. Na wyniki spółki wpływ miała przede wszystkim kontrybucja ze strony banków, w których PZU jest udziałowcem - Pekao i Aliora - a także zysk na portfelu inwestycyjnym.

Przypomnijmy, że PZU posiada 20 proc. udział w banku Pekao. Z kolei procentowy udział ubezpieczyciela w kapitale zakładowym Alior Banku wynosi 31,91 proc. Oznacza to, że wszelkie pozytywne czynniki wpływające na biznes pożyczkodawców - takie jak wyższe stopy procentowe, które oddziałują w kierunku wyższego wyniku odsetkowego banku - mają także wpływ na wyniki grupy PZU.

Raport za III kwartał, podobnie jak raport za I kwartał i I półrocze, PZU przedstawił w nowym standardzie sprawozdawczości finansowej MSSF 17, który obowiązuje europejskie zakłady ubezpieczeń od 1 stycznia 2023 r. Standard ten wprowadził istotne zmiany - wpłynął bowiem na prezentację przez PZU danych finansowych. W wyniku jego wdrożenia większość pozycji prognozowanych dotychczas przez analityków nie jest porównywalna.

Reklama

Według MSSF 17 w trzecim kwartale grupa PZU zwiększyła przychody z ubezpieczeń do 6,915 mld zł z 6,298 mld zł rok wcześniej. Wynik z usług ubezpieczenia spadł do 1,027 mld zł z 1,042 mld zł rok wcześniej.

Prezes PZU o rekordowych wynikach

Ubezpieczyciel podał, że po trzech kwartałach 2023 r. grupa wypracowała rekordowy w historii zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej w wysokości 4,16 mld zł. Jest on wyższy rok do roku o 62,4 proc.

W okresie tym grupa zwiększyła przychody brutto z ubezpieczeń do 19,9 mld zł, czyli o niemal 1,6 mld zł więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

"Obecne rekordowe wyniki pokazują naszą konsekwencję w dążeniu do zrealizowania celów strategicznych, czyli m.in. osiągnięcia poziomu 28 mld zł przychodów z ubezpieczeń brutto oraz 4,3 mld zł rocznego zysku netto do końca roku 2024. Mimo, że od czterech lat działamy w wyjątkowo wymagającym otoczeniu gospodarczym, wykorzystaliśmy szanse rynkowe i zrobiliśmy wiele w obszarze produktowym, operacyjnym i zarządczym, by wykonać strategię i umocnić Grupę PZU na niekwestionowanej pozycji numer jeden" - powiedziała cytowana w komunikacie prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła.

Po 9 miesiącach 2023 r. zysk wypracowany na portfelu inwestycyjnym (głównym, bez działalności bankowej) przekroczył 1,9 mld zł, rosnąc o 25,8 proc. rdr. Wpływ na ten wynik miało refinansowanie zapadających transz obligacji skarbowych przy korzystnym poziomie stóp procentowych, wzrost wyniku na instrumentach kapitałowych, a także dobre rezultaty na portfelu nieruchomości. W samym III kwartale wynik na portfelu głównym wzrósł o 26,2 proc. rdr do 737 mln zł.

"W obecnym otoczeniu makro pozostajemy beneficjentem wysokich rentowności obligacji, które zapewniają ponad 500 mln zł zysku z odsetek w skali kwartału. Jednocześnie utrzymujemy dywersyfikację w innych klasach aktywów, które mogą generować ponadprzeciętne stopy zwrotu" - powiedział cytowany w komunikacie członek zarządu PZU odpowiedzialny za finanse grupy, Tomasz Kulik.

PZU zwiększyło przychody w głównych kategoriach ubezpieczeń

Przychody PZU z ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych w Polsce wzrosły po trzech kwartałach tego roku o 11,5 proc. rdr do 11,9 mld zł. W samym III kwartale wyniosły ponad 4,2 mld zł, czyli zwiększyły się o 12,8 proc., przy czym w przypadku segmentu korporacyjnego wzrost wyniósł 21,6 proc. rdr.

PZU podało, że wzrost przychodów w segmencie komunikacyjnym był widoczny głównie dzięki dynamice w produktach AC. W III kwartale 2023 r. wyniosła ona 16,1 proc. rdr, na co wpłynęła zarówno większa liczba polis - wynikająca z lepszej dostępności samochodów, wzrostu importu i ożywienia na rynku leasingu - jak i wyższa wartość ubezpieczanych pojazdów. Ubezpieczyciel podał, że w OC komunikacyjnym trzeci kwartał był kolejnym, w którym ceny pozostawały na niskim poziomie, głównie dzięki wciąż niższej częstości szkód w porównaniu do lat sprzed pandemii.

Przychody z ubezpieczeń na życie w Polsce narastająco po trzech kwartałach 2023 r. wyniosły blisko 6 mld zł, co oznacza wzrost o 1 proc. rdr. W samym III kwartale zwiększyły się o 2,2 proc. rdr - do 2 mld zł. Przychody w najważniejszym dla PZU Życie segmencie ubezpieczeń grupowych i indywidualnie kontynuowanych w III kwartale zwiększyły się do blisko 1,83 mld zł (wzrost o 0,9 proc. rdr), a marża operacyjna wyniosła 25,8 proc., co oznacza powrót do poziomów sprzed pandemii.

Banki istotnie dołożyły się do wyniku PZU, segment zdrowie ze wzrostami

Kontrybucja banków do wyniku grupy w III kwartale wyniosła 523 mln zł. Pekao i Alior dołożyły do wyniku jednostki dominującej po trzech kwartałach 1,4 mld zł, czyli ponad pięciokrotnie więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Liczba wszystkich umów zdrowotnych w Grupie PZU na koniec III kwartału 2023 roku przekroczyła 3,4 mln (wzrost o 7,7 proc. rdr). Przychody całego filaru zdrowie po 9 miesiącach 2023 r. wyniosły blisko 1,2 mld zł i były wyższe o 24,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

W samym III kwartale 2023 roku przychody w filarze zdrowie sięgnęły 406 mln zł, co oznacza dynamikę na poziomie 20,9 proc. rdr.

W filarze inwestycje aktywa klientów zewnętrznych (spoza Grupy PZU) w TFI PZU, Pekao TFI i Alior TFI wzrosły po trzech kwartałach 2023 r. o 56 proc. rdr do 48 mld zł. Aktywa zarządzane przez samo TFI PZU wzrosły w tym okresie o 92 proc. rdr do 24 mld zł.

PZU

48,5400 -1,0300 -2,08% akt.: 04.03.2024, 13:54
  • Otwarcie 49,7800
  • Max 50,0000
  • Min 48,4900
  • Kurs odniesienia 49,5700
  • Suma wolumenu 430 345
  • Suma obrotów 21 132 280,43
  • Widełki dolne 44,8100
  • Widełki górne 54,7400
Zobacz również: ALIOR MBANK PEKAO
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | Grupa PZU | wyniki | zysk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »