Polski przemysł widzi światełko w tunelu. Ale Niemcy wciąż są problemem

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce we wrześniu wyniósł 48,6 pkt. wobec 47,8 pkt. w sierpniu - podała firma analityczna S&P Global. Tym samym ważny dla obrazu polskiej koniunktury indeks nadal znajduje się poniżej poziomu 50 pkt, co oznacza spowolnienie w przemyśle. Zarazem jednak wzrost wskaźnika PMI sugeruje, że trend spadkowy wyhamowuje. Niestety, dla polskiego przemysłu kulą u nogi pozostaje słaby popyt u naszego głównego partnera handlowego, czyli w Niemczech.

Sektor przemysłowy w Polsce skurczył się dwudziesty dziewiąty miesiąc z rzędu (to niechlubny rekord) - ale, jak zauważają autorzy raportu, "tylko w jednym miesiącu w tym okresie tempo tego spadku było wolniejsze". 

Wskaźnik PMI dla Polski za wrzesień przyniósł dobre sygnały

"Po uwzględnieniu czynników sezonowych nowe zamówienia, produkcja i aktywność zakupowa spadały w wolniejszym tempie niż w sierpniu, a zatrudnienie ustabilizowało się" - czytamy w raporcie S&P Global.

Dobrym sygnałem jest też to, że presje inflacyjne były "wciąż słabe". "Ceny wyrobów gotowych ponownie spadły, a koszty produkcji wzrosły tylko nieznacznie" - zauważają autorzy.

Reklama

We wrześniu polscy producenci zaraportowali wprawdzie osłabienie napływu nowych zamówień - stało się to po raz trzydziesty pierwszy z rzędu, co jest najdłuższą sekwencją zniżkową w historii badania - ale tempo tego spadku było najwolniejsze od listopada. 

W wolniejszym tempie spadał też eksport, choć menedżerowie wciąż wskazują na słabość kluczowego dla polski rynku niemieckiego. Spadek popytu u naszych zachodnich sąsiadów uderza bowiem w krajowych eksporterów.

We wrześniu polscy producenci zmniejszyli produkcję rekordowy dwudziesty dziewiąty miesiąc z rzędu - ale znów tempo tego spadku zwolniło, w dodatku po raz trzeci z rzędu. Zarazem tempo spadku było najsłabsze od kwietnia.

Odczyt wskaźnika zatrudnienia okazał się najwyższy od 28 miesięcy, co wskazuje na stabilizację na rynku pracy w sektorze przemysłowym.

"Czas dostaw wydłużył się trzeci miesiąc z rzędu, po tym jak opóźnienia zmalały w drugim kwartale. Poziom zapasów pozycji zakupionych również znów się obniżył, wzrósłszy wcześniej w lipcu zaledwie drugi raz w ciągu ponad dwóch lat" - dodają analitycy S&P Global.

Ekonomiści: Spadki w polskim przemyśle hamują, ale wciąż ciąży nam sytuacja w Niemczech

Ekonomiści podkreślają, że najnowszy odczyt PMI przynosi dobrą wiadomość: we wrześniu polski przemysł kurczył się w wolniejszym tempie niż w sierpniu.

"Trzeci miesiąc z rzędu poprawy sugeruje, że spadek w polskim przemyśle wytraca tempo. Zaczyna hamować spadek nowych zamówień i produkcji, a poziom zatrudnienia stabilizuje się. Presja inflacyjna nadal niska" - napisali na platformie X eksperci ING Banku Śląskiego.

"Ogólne tempo pogarszania się warunków biznesowych wyraźnie zwolniło" - zgadzają się ekonomiści PKO BP.

"Kolejny z rzędu wzrost wskaźnika PMI w Polsce wskazuje na wolniejsze pogorszenie warunków gospodarczych w sektorze przemysłowym, czyli, krótko mówiąc, wskazuje na delikatną poprawę sytuacji" - napisała w komentarzu do danych główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

"Największy pozytywny wpływ na poprawę wskaźnika PMI miały we wrześniu ponownie (trzeci miesiąc z rzędu) nowe zamówienia, produkcja i zatrudnienie. Wszystkie te trzy subindeksy są ze sobą mocno powiązane: mniejszy spadek zamówień pociąga za sobą mniejszy spadek produkcji, a to z kolei generuje większe potrzeby kadrowe" - zwróciła uwagę ekspertka. 

"Do tego jednak, aby powiedzieć że sytuacja jest dobra, sporo jeszcze brakuje" - dodała Monika Kurtek, wskazując największy problem dla polskiego przemysłu, utrzymujący się od wielu miesięcy. To "słaby popyt zagraniczny, w szczególności w Niemczech". "Dopóki tam sytuacja nie zacznie się wyraźnie poprawiać, nasz wskaźnik PMI będzie utrzymywał się poniżej 50 pkt." - wskazała.

Przypomnijmy, w Niemczech wskaźniki PMI obniżają się - według odczytów z 24 września, przemysłowy PMI spadł o 2,1 pkt do 40,3 pkt, a usługowy PMI - o 0,6 pkt do 50,6 pkt.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Indeks PMI | przemysł | koniunktura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »