Polski rząd: nie złamaliśmy prawa

Rząd zaprzeczył, że łamie unijne przepisy nie godząc się na połączenie Pekao i BPH i zarzucił Komisji Europejskiej naruszenie traktatów wspólnotowych.

Rząd zaprzeczył, że łamie unijne przepisy nie godząc się na połączenie Pekao i BPH i zarzucił Komisji Europejskiej naruszenie traktatów wspólnotowych.

Wczoraj Ministerstwo Skarbu Państwa wysłało Komisji Europejskiej odpowiedź na pytanie o przyczyny blokowania fuzji Pekao i BPH. Resort odpiera zarzuty Komisji o stosowaniu "środków" niezgodnych z prawem wspólnotowym. Jednocześnie kwestionuje sposób prowadzenia przez Komisję Europejską dochodzenia w sprawie bankowej fuzji. Co więcej, ministerstwo twierdzi, że "pewne działania Komisji" naruszają traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską i "zasady prawidłowej administracji". MSP podkreśliło, że UniCredito w postępowaniu przed Komisją nie odniosło się do zapisów umowy prywatyzacyjnej Pekao, które zakazują inwestorowi angażowania się w konkurencyjną wobec Pekao działalność na polskim rynku. Odmawianie polskiemu rządowi prawa do egzekwowania tego zobowiązania, według MSP, "podważa szacunek dla zasady państwa prawnego". Żaden z przedstawicieli ministerstwa nie chciał jednak skomentować treści wysłanego pisma.

Reklama

Polski rząd po tym, jak otrzymał od Komisji kilkaset stron dokumentów, wnioskował o przesunięcie terminu udzielenia odpowiedzi na 13 kwietnia. Komisja w tej sprawie wypowiedziała się dopiero wczoraj i zgodziła się poczekać na odpowiedź do... 4 kwietnia (to dzisiaj). Zdaniem przedstawicieli resortu, to zbyt krótki czas na przeanalizowanie dokumentów. Dlatego Ministerstwo zastrzegło sobie prawo do uzupełnienia odpowiedzi do 13 kwietnia.

Rozmowy bez efektów, jutro posiedzenie KNB

Wczoraj odbyło się czwarte spotkanie przedstawicieli UniCredito Italiano i polskiego rządu w sprawie inwestycji włoskiego banku w Pekao i BPH. Rozmowy trwały do wieczora (ich szczegóły nie są znane). Dziś rano mają być wznowione. Początkowo spotkanie planowano na miniony czwartek. Po otrzymaniu od MSP projektu porozumienia, Włosi zwrócili się o przełożenie terminu. Na jutro zaplanowane jest posiedzenie Komisji Nadzoru Bankowego, na którym ma być rozpatrywany wniosek UniCredito o zgodę na przejęcie Banku BPH. Cytowany przez agencję Reutera Alessandro Profumo, prezes UCI, stwierdził, że spodziewa się na tym posiedzeniu KNB decyzji. Jego zdaniem, dalsza zwłoka byłaby niezrozumiała.

Umów należy dotrzymywać

mec. Robert Mikulski, wspólnik w kancelarii Stopczyk & Mikulski

Wiele wskazuje na to, że działania Skarbu Państwa nie zmierzają do ograniczenia regulacji wspólnotowych, choć pozornie mogą być tak odbierane. Trzeba wziąć pod uwagę, że jest umowa prywatyzacyjna, w której strony zobowiązały się do pewnych działań lub zaniechań. Zgodnie z zasadą, że umów należy dotrzymywać, wydaje się zasadne przeprowadzenie dogłębnej interpretacji spornych zapisów w umowie prywatyzacyjnej. W ostateczności powinien o tym rozstrzygnąć sąd powszechny lub arbitrażowy, w zależności od zapisów umownych. Mamy jednak za mało informacji, żeby oceniać, która strona ma silniejsze argumenty.

Łukasz Wilkowicz, Marta Chmielewska-Racławska

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: rząd | Polskie | pekao | MSP | polski rząd | skarbu | rzad
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »