Polskie firmy mają kłopoty z powrotem na tradycyjny rynek

Ostatnie lata przyniosły dalszy, drastyczny spadek eksportu polskich mebli do Rosji.

Ostatnie lata przyniosły dalszy, drastyczny spadek eksportu polskich mebli do Rosji.

Ostatnie lata przyniosły dalszy, drastyczny spadek eksportu polskich mebli do Rosji. W 2000 roku eksport ten był 6-krotnie niższy w stosunku do roku 1997, w rezultacie czego udział rynku rosyjskiego w polskim eksporcie mebli spadł do nie notowanego poziomu 1,4 proc. - ocenia Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli. W I półroczu ubr. odnotowano dalszy spadek eksportu do Rosji o 13 proc.

Przyczyn tego stanu rzeczy nie należy upatrywać wyłącznie w utrzymywaniu się skutków kryzysu z drugiej połowy 1998 roku. Rosyjska gospodarka wykazuje już wzrost PKB, co sprzyja odnotowanemu w 2000 roku wzrostowi importu.

Reklama

Zasadniczą przeszkodą w ponownym rozwoju eksportu polskich mebli do Rosji jest szczególnie niekorzystna rosyjska taryfa celna.

Zgodnie z nią, stawka celna na meble wynosi 20 proc. od ich wartości, ale nie mniej niż 0,5-1,4 euro za każdy kilogram wwożonych tam mebli (w zależności od ich rodzaju). Ponieważ większość popularnych i tanich mebli wytwarzana jest z płyty wiórowej, takie wyroby są stosunkowo ciężkie. Stosowana w ich przypadku stawka celna od ciężaru oznacza, że polskie meble są od 80 do 100 proc. droższe od mebli rosyjskich. W istniejących warunkach trudno zatem uznać za realne możliwości ponownego rozwoju sprzedaży naszych wyrobów meblarskich na tamtym rynku.

Rosja przez wiele lat była dominującym zagranicznym odbiorcą polskiego przemysłu meblarskiego. Począwszy od 1986 roku obserwuje się obniżanie udziału mebli w całości eksportu, aż do załamania w ostatnich latach.

KOMENTUJE DLA PG MAREK ADAMOWICZ dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli

Obecnie nie ma szans na ożywienie eksportu polskich mebli do Rosji i tak będzie, dopóki nie zmienią się restrykcyjne taryfy celne. Wzrosnąć może tylko sprzedaż drogich, luksusowych mebli, ale ta produkcja nie jest domeną polskich zakładów meblarskich. Produkujemy meble segmentu średniego i niższego, robione głównie z płyty wiórowej. Jedyną drogą do tworzenia warunków umożliwiających powrót polskich mebli na chłonny rynek rosyjski jest doprowadzenie do złagodzenia obecnych, restrykcyjnych dla naszego eksportu stawek wwozowych na meble w rosyjskiej strefie celnej.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: Rosji | kłopoty | polskie meble | firmy | Polskie | meble | polskie firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »