Polskie marki, które zmieniły właściciela

Mają bogatą, sięgającą nawet kilkaset lat wstecz, historię. Znają je wszyscy Polacy, ale nie wszyscy wiedzą, że na przestrzeni lat zmieniły właściciela. Polskimi przestały być m.in. marki Pudliszki, Sokołów czy znany producent soków Hortex. Ale nie tylko one...

Jedną z najstarszych polskich marek, które zmieniły właściciela jest Wedel. Historia firmy sięga 1851 roku. Karol Wedel otworzył wówczas pierwszą firmową cukiernię wraz z małą przyzakładową fabryką czekolady przy ulicy Miodowej w Warszawie. Serwował swoim gościom pitną czekoladę, a poza słodkimi przysmakami również produkty farmakologiczne, takie jak na przykład słód klonowy, karmelki do ssania na kaszel i pastylki z mięty pieprzowej.

W 1987 roku Karol Wedel przekazał firmę synowi Emilowi, jako prezent ślubny. To od jego imienia pochodzi dzisiejszy znak towarowy marki - E. Wedel. Syn założyciela przeniósł zakład do kamienicy przy ulicy Szpitalnej, gdzie po dziś dzień znajduje się sklep firmowy i Café Pijalnia Czekolady E. Wedel "Staroświecki Sklep". Po wojnie zakłady Wedla znacjonalizowano, a w 1991 roku państwowy Wedel został sprzedany amerykańskiemu koncernowi PepsiCo. Pod koniec lat 90. trafił w ręce brytyjskiego producenta czekolady Cadbury, a w 2010 roku japońsko-koreańskiego konglomeratu Lotte, który pozostaje właścicielem czekoladowego imperium do dzisiaj.

Reklama

Niepolskie kioski

Nieco później, bo w 2010 roku, w ręce zagranicznego inwestora przeszły kioski Ruch. Kupił je od skarbu państwa fundusz inwestycyjny Lurena Investments B.V., zarządzany przez amerykańską grupę finansową Eton Park. Ruch to także polska marka z wieloletnimi korzeniami. Założyli ją w 1918 roku dwaj księgarze Jan Gebethner i Jakub Mortkowicz. Ich spółka opierała się na nowoczesnym wówczas formacie "trafik" - kiosków dworcowych, oferujących prasę, tytoń i inne drobne artykuły. Na tamte czasy było to nowatorskie i pionierskie przedsięwzięcie, które dało początek jednemu z największych przedsiębiorstw w Polsce. Pierwszy kiosk został otwarty w styczniu 1919 roku na peronie dworca Kolei Wiedeńskiej w Warszawie. W niespełna pół roku funkcjonowało już ponad 60 kiosków i księgarń. W 1935 roku Ruch był jedyną ogólnopolską siecią sprzedaży prasy, posiadał 700 punktów: kioski, stoiska oraz sklepy. Obecnie jest jednym z największych dystrybutorów prasy w Polsce. Miesięcznie obsługuje ponad 10 milionów klientów. Regularnie dostarcza prasę do ponad 20 tys. punktów.

Bosh kupuje Zelmera

Stosunkowo niedawno właściciela zmienił Zelmer. W 2013 roku trafił w ręce niemieckiej grupy Bosch Siemens. Rzeszowski Zelmer powstał w 1937 roku. Początkowo specjalizował się w produkcji kuchni polowych i sprzętu wojskowego: działek przeciwpancernych i przeciwlotniczych, pomocniczego sprzętu artyleryjskiego. Obecnie może pochwalić się bogatą ofertą urządzeń AGD. Wśród oferowanych produktów znajdują się m.in. sprzęt kuchenny: miksery, maszynki do mielenia, sokowirówki, roboty kuchenne, a także kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy czy czajniki elektryczne. Uzupełnienie asortymentu stanowią żelazka oraz sprzęty do pielęgnacji np.: suszarki do włosów, lokówki, golarki czy strzyżarki.

Bobo Frut do Nestle

Inną rzeszowską marką, która zmieniła właściciela jest Bobo Frut. Historia marki związana jest z rzeszowską fabryką cukierków Alima, która powstała w latach 20. XX wieku. Przedsiębiorstwo w latach 50. zrezygnowało z produkowania słodyczy na rzecz przetworów owocowo-warzywnych, a w roku 1968 rozpoczęło produkcję przetworów dla dzieci. Głównym produktem przedsiębiorstwa stały się soki przecierowe Bobo Frut. W 1991 roku, w wyniku przekształceń własnościowych, właścicielem polskiej spółki stała się firma Gerber Products Company, która zainwestowała w jej rozwój i modernizację ponad 30 milionów dolarów. We wrześniu 2007 roku przedsiębiorstwo produkujące soki i przeciery dołączyło do grupy Nestlé.

Warto wspomnieć, że polskimi przestały być także marki piw: Tyskie, Żubr, Dębowe Mocne Lech, Wojak, Książęce. Należą do Kompanii Piwowarskiej, w której skład wchodzą trzy browary: Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu, Browar Książęcy w Tychach i Dojlidy w Białymstoku. W maju 2009 roku właścicielem 100 proc. akcji Kompanii Piwowarskiej stał się międzynarodowy koncern SABMiller.

Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce

Skarbiec.biz
Dowiedz się więcej na temat: Marek | inwestorzy zagraniczni | kapitał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »