Reklama

Portugalia zaprzecza, by potrzebowała pomocy

Portugalia zaprzeczyła w piątek, że znalazła się pod presja ze strony krajów strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego (EBC), by, podobnie jak Grecja i Irlandia, ubiegała się o pomoc finansową.

"Financial Times Deutschland" napisał w piątek, że większość krajów strefy euro oraz EBC naciskają na Portugalię, by poszła w ślady Grecji i Irlandii i wystąpiła o pomoc z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

- Ten artykuł jest całkowicie fałszywy, nie ma żadnych podstaw - zapewnia rzecznik portugalskiego rządu.

Rząd w Lizbonie mają nadzieję, że uda mu się przeforsować oszczędnościowy budżet na rok 2011, który może zapewnić znaczną redukcję wydatków publicznych i zapobiec kryzysowi zadłużenia. Portugalski parlament będzie głosował nad przyszłorocznym budżetem jeszcze w piątek.

Reklama

Zdaniem ekonomistów Portugalia może być kolejnym krajem strefy euro, potrzebującym pomocy finansowej, ponieważ ma ona problemy z wysokim deficytem i niską konkurencyjnością.

Premier Jose Socrates wielokrotnie zaprzeczał, aby jego kraj potrzebował pomocy finansowej. Rząd portugalski zamierza zmniejszyć deficyt budżetowy z 7,3 proc. PKB w tym roku do 4,6 proc. PKB w roku przyszłym.

Deficyt budżetowy Portugalii jest znacznie niższy niż Irlandii i nie ma ona też takich problemów z systemem bankowym. Jednak Portugalia jest uważana przez inwestorów za kraj potencjalnie potrzebujący wsparcia ze względu na rosnące koszty obsługi długu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »