Portugalski bank BCP nie wyklucza ubiegania się o państwową pomoc

Carlos Santos Ferreira, prezes Banco Comercial Portugues (BCP) zapowiedział wczoraj, że kierowany przez niego bank nie wyklucza możliwości ubiegania się o pomoc państwa. BCP jest właścicielem polskiego Banku Millennium.

- Jeśli zajdzie taka konieczność, powinniśmy skorzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi wsparcia, aby osiągnąć nasze cele - poinformował prezes.

Prezes BCP uznał za rozsądne skorzystanie z linii kredytowej dla sektora bankowego, którą uruchomiło porozumienie o kredycie zewnętrznym, jakie Portugalia zawarła w maju br. z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Według umowy, 12 mld euro z łącznej kwoty 78 mld euro pożyczki, zostało przewidziane na poprawę kondycji portugalskiego sektora bankowego.

Szacuje się, że właściciel Banku Millennium posiada część greckiego długu. W wyniku czwartkowego porozumienia przywódców eurolandu z bankami w sprawie umorzenia 50 proc. długu Grecji, portugalski bank straci na tej decyzji około 300 mln euro.

Reklama

W środę firma budowlana Teixeira Duarte, drugi co do wielkości udziałowiec BCP wezwała pozostałych akcjonariuszy - w tym państwo posiadające 3 proc. udziałów - o "wspólny wysiłek" we wspieraniu banku. "Sytuacji tej spółki nie poprawią dotychczas stosowane półśrodki i rozwiązania czasowe. Wszyscy udziałowcy, łącznie z państwem, muszą wesprzeć bank BCP" - wezwały władze spółki, która posiada 5,68 proc. udziałów portugalskiego banku.

Apel firmy został dobrze odebrany przez władze BCP. Prezes banku powiedział w czwartek, że "nie uważa za wstydliwe" ubieganie się banku o pomoc państwa i jeśli zajdzie taka potrzeba BCP wystąpi o nią. "Skorzystanie z linii kredytowej może przynieść więcej spokoju całemu portugalskiemu sektorowi bankowemu" - dodał. Portugalska firma BCP ma 65,5 proc. udziałów polskiego Banku Millennium.

Opinia dla INTERIA.PL

Zdaniem Sobiesława Kozłowskiego analityka z DM Banku BPS, według szacunków BCP straci na umorzeniu długu Grecji około 300 mln euro. Uważamy, iż tak znaczna strata będzie zwiększała presję na BCP dotyczącą terminu finalizacji transakcji oraz w mniejszym stopniu (choć również) ceny sprzedaży Banku Millennium.

Aktualnie Bank Millennium jest wyceniany na P/BV'2011=1,2 podczas gdy dla branży mediana wynosi 1,46. Wycena blisko wartości księgowej kapitałów własnych będzie zapewne ograniczała skalę negocjacji ws. ceny.

- - - - -

Banco Comercial Portugues, właściciel polskiego Banku Millennium, potrzebuje co najmniej 1,75 mld euro, aby sprostać wymogom narzuconym Portugalii przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy - oceniają portugalscy eksperci.

Według szacunków ekonomistów, Banco Comercial Portugues (BCP) będzie musiał wystąpić do państwa o 1,75 mld euro kredytu, aby przekroczyć współczynnik wypłacalności na poziomie 9 proc. swojego kapitału. Próg ten przewidziany został dla banków w porozumieniu o pomocy kredytowej, jakie Portugalia zawarła w maju br. z UE i MFW.

"O podobnej wielkości kwotę będzie musiał wystąpić Banco Portugues de Investimento (BPI). Tymczasem cały sektor bankowy w Portugalii będzie potrzebował do czerwca 2012 r. ok. 7,8 mld euro" - cytuje portugalskich ekspertów dziennik "Dinheiro Vivo".

W wyniku czwartkowego porozumienia europejskich banków z państwami Unii Europejskiej w sprawie umorzenia 50 proc. długu Grecji, Banco Comercial Portugues, który posiada część długu tego kraju, straci około 300 mln euro.

portugalska firma BCP posiada 65,5 proc. udziałów polskiego Banku Millennium, którego zysk w pierwszym półroczu br. wyniósł 54 mln euro.

Bank Millennium powstał w 1989 r. Działał pierwotnie jako Bank Inicjatyw Gospodarczych, a po połączeniu z Bankiem Gdańskim S.A. w 1997 r. jako BIG Bank Gdański SA. Pod aktualną nazwą występuje od 2003 r.

_ __ _

Kary za pożyczki!

Portugalia będzie karać instytucje udzielające pożyczek osobom i podmiotom gospodarczym figurującym w krajowym rejestrze dłużników. Nowa ustawa o jednostkach niewypłacalnych zakaże udzielania pożyczek osobom i firmom, które ogłosiły brak płynności finansowej.

Zadłużone jednostki prawne i fizyczne, znajdujące się w krajowym rejestrze dłużników, nie będą mogły też sprzedawać "nieruchomości oraz innych dóbr, które mogłyby stać się w przyszłości środkiem licytacji i spłaty ich zobowiązań wobec wierzycieli".

Według szacunków telewizji RTP, nowe przepisy będą dotyczyć około 12 tys. portugalskich firm oraz osób fizycznych, które nie są w stanie spłacić zaciągniętych pożyczek. "Nie będą one mogły ubiegać się w przyszłości o kredyty, ani dokonywać zakupów w systemie ratalnym. Poza tym, osoby zadłużone nie będą mogły rozwiązać umowy o pracę z przyczyn od nich zależnych, ani unikać podjęcia zatrudnienia zaproponowanego przez urząd pracy w sytuacji pozostawania na bezrobociu", dowiedziała się telewizja RTP.

Nowa regulacja ma przeciwdziałać dalszemu zadłużaniu się klientów w bankach i innych instytucjach kredytowych. "Podmioty świadomie udzielające pożyczek jednostkom niewypłacalnym będą podlegać karom finansowym. Tak sformułowane przepisy będą bardziej chronić konsumentów przed nierozsądnym ubieganiem się o kolejne kredyty", stwierdziła Natalia Nunes z Portugalskiego Stowarzyszenia Konsumentów.

Projekt nowelizacji ustawy, przygotowany przez rząd Pedro Passosa Coelho, ma być poddany pod głosowanie parlamentarne jeszcze podczas tegorocznej jesieni. "Praktycznie można go już uznać za obowiązujący, gdyż popiera go nie tylko rządząca koalicja socjaldemokratyczno-ludowa, ale także przedstawiciele opozycyjnych ugrupowań", oceniły portugalskie media. W ostatnim roku odnotowano w Portugalii drastyczny wzrost liczby rodzin rejestrowanych na tzw. czarnej liście dłużników. Niewypłacalność w tym kraju ogłasza średnio 61 gospodarstw domowych dziennie.

_ _ _ _ _

Bank Millennium powstał w 1989 r. Działał pierwotnie jako Bank Inicjatyw Gospodarczych, a po połączeniu z Bankiem Gdańskim w 1997 r. jako BIG Bank Gdański. Pod aktualną nazwą występuje od 2003 r.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | kryzys gospodarczy | bańki | pomoc | Bank Millennium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »