Reklama

Posypały się kary za nielegalne opłaty i zmowę taksówkarzy

Wspólne ustalanie cen przejazdu taksówką, brak odpowiedzialności za przerwy w dostarczaniu ciepła, nieuzasadnione opłaty za przyłączenie do sieci wodociągowej - to przykłady decyzji wydanych przez Prezes UOKiK przy współpracy z wrocławską Delegaturą Urzędu

Delegatura UOKiK we Wrocławiu od 21 lat bada i eliminuje niezgodne z prawem praktyki przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego. Wydaje także rozstrzygnięcia mające znaczenie dla konsumentów i przedsiębiorców w całym kraju. Od początku 2012 roku wydała 15 decyzji stwierdzających stosowanie sprzecznych z prawem działań.

Reklama

Obecnie prowadzi 47 postępowań. W zakresie jej zainteresowania znajdują się m.in. wzorce umów stosowane przez lokalnych dostawców ciepła, odbiorców odpadów, bada także czy regionalni monopoliści nie nadużywają swojej pozycji. Niedawno zakończone postępowania dotyczące korporacji TAXI z Dzierżoniowa, gminy Rudna i Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Legnicy wykazały naruszenie prawa.

Taksówkarze w zmowie

Najnowsza decyzja przygotowana przez Delegaturę we Wrocławiu dotyczy trzech korporacji taksówkowych z Dzierżoniowa (woj. dolnośląskie). Wszczęte we wrześniu 2011 roku postępowanie wykazało, że Stowarzyszenie Radio Taxi Serce, Stowarzyszenie Taksówkarzy Dzierżoniowskich Radio Taxi Bis oraz Sudety Zrzeszenie Taksówkarzy Ziemi Dzierżoniowskiej wspólnie uzgodniły stawki za przejazd taksówką. Niedozwolone porozumienie trwało od 2007 do 2011 roku.

Z informacji zgromadzonych przez UOKiK wynika, że korporacje podniosły ceny do takiego samego poziomu: 5 zł opłaty początkowej oraz 1,2 zł za każdy następny kilometr. Konkurujący ze sobą taksówkarze ustalili ceny na postojach, a potem te informacje przekazali do zarządów swoich zrzeszeń, które podjęły ostateczną decyzję o podwyżce. Praktyka korporacji spowodowała, że przestały konkurować ceną świadczonych usług przewozu osób.

Na podstawie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji polegające w szczególności na ustalaniu cen. To jedne z najcięższych naruszeń prawa antymonopolowego. Maksymalna kara może wynieść do 10 proc. przychodów przedsiębiorcy.

Za ograniczanie konkurencji Prezes Urzędu nałożyła kary finansowe: Radio Taxi Serce - 2,46 tys. zł, Radio Taxi Bis - 3,2 tys. zł, Sudety - 1,34 tys. zł. Przedsiębiorcy zaprzestali stosowania sprzecznej z prawem praktyki.

Nielegalne opłaty za przyłącza

Nadużycie pozycji dominującej stwierdzono w przypadku praktyk gminy Rudna. W wyniku trwającego od września 2011 roku postępowania Urząd stwierdził, że właściciel nieruchomości, który chciał ją przyłączyć do sieci wodociągowej musi wykonać prace poza swoją posesją na własny koszt. Zgodnie z prawem, odbiorca jest zobowiązany do pokrycia kosztu prac związanych z wykonaniem przyłącza tylko na swojej nieruchomości. Wszelkie inne prace należą do przedsiębiorstwa wodociągowego.

W opinii UOKiK, gmina Rudna obciąża odbiorców nieuzasadnionymi kosztami. Za praktykę naruszającą konkurencję została ukarana sankcją w wysokości 8,75 tys. zł.

Brak ciepła? Siła wyższa

Prezes UOKiK miała także zastrzeżenia do postanowień stosowanych przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Legnicy, które dostarcza ciepło na terenie Legnicy, Lubina, Głogowa oraz Złotoryi. Wątpliwości UOKiK wzbudziła klauzula, zgodnie z którą spółka nie ponosi odpowiedzialności za brak dostarczania ciepła spowodowany siłą wyższą. Jednocześnie przedsiębiorca nieprecyzyjnie określa sytuacje zwalniające go od odpowiedzialności, pozwalając tym samym sobie na dowolną interpretację. W rezultacie, konsument nie może się starać o odszkodowanie nawet wtedy, gdy awariom można było zapobiec. Prezes UOKiK uznała, że WPEC w Legnicy naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na niego karę 98 929 zł.

Wszystkie opisane decyzje nie są ostateczne - przysługuje od nich odwołanie do sądu.

Delegatura UOKiK we Wrocławiu w ostatnim miesiącu wydała także rozstrzygnięcia dotyczące nadużycia pozycji dominującej na rynku odprowadzania ścieków i dostawy wody wobec: gminy Trzebnica, gminy Wisznia Mała. Rozstrzygnięcia dotyczące naruszenia zbiorowych interesów konsumentów na rynku dostarczania ciepła wobec: Zakładu Energetyki Cieplnej w Bolesławcu, Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Wałbrzychu, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Strzelcach Krajeńskich, ECO Jelenia Góra. Wszyscy przedsiębiorcy dobrowolnie zobowiązali się do zmiany praktyk.

Eliminowanie nadużyć na rynkach lokalnych jest możliwe dzięki rozbudowanej strukturze UOKiK. Ochroną konkurencji zajmuje się bowiem dziewięć delegatur terenowych w tym jedna z najstarszych we Wrocławiu. Od 1991 roku wrocławska Delegatura UOKiK wydała 785 decyzji dotyczących praktyk naruszających konkurencję oraz zbiorowe interesy konsumentów.

Dowiedz się więcej na temat: zmowa cenowa | UOKiK | wodociąg | taxi | konsument | oplaty | ciepło | prawa konsumenta | gmina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »