Powtórka z budowlanego VAT

To pierwszy taki przypadek w historii naszych negocjacji z UE. Będziemy otwierać zamknięty już rozdział Podatki, aby uzyskać niższą stawkę VAT w budownictwie. Jak na to zareaguje Bruksela?

To pierwszy taki przypadek w historii naszych negocjacji z UE. Będziemy otwierać zamknięty już rozdział Podatki, aby uzyskać niższą stawkę VAT w budownictwie. Jak na to zareaguje Bruksela?

Będziemy ubiegać się o okres przejściowy z obniżoną, 7 procentową stawką. Wystąpienie Polski do Unii Europejskiej o renegocjację rozdziału o podatku VAT w budownictwie powinno nastąpić pod koniec września br.

Ponowne otwarcie i zmiana już uzgodnionych warunków z pewnością nie będzie łatwe, ale wierzymy, że zakończą się one dla nas pozytywnie - powiedział PG wiceminister Marek Bryx, prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.

Oficjalnie jednak termin nie jest jeszcze ustalony. Główny negocjator naszego członkostwa w UE Jan Truszczyński dopiero zapowiedział renegocjację budowlanego VAT. Teraz trwają pracę nad przygotowaniem takiego wniosku, aby przekonał Komisję Europejską do -drugiego podejścia-. Od 1 stycznia br. obowiązuje w Polsce 7 proc. VAT na budownictwo.

Reklama

Na jego wzrost już skarżyła się budowlana branża. Tymczasem w marcu br. w rokowaniach z UE wynegocjowaliśmy, zresztą na własne życzenie, stawkę 22 proc., która miałaby wejść od 1 stycznia 2004 r. To zaś całkowicie mogłoby pogrążyć budowlańców i deweloperów.

Deklarując tak wysoki VAT chcieliśmy, jak tłumaczył rząd, zrównać się ze stawkami obowiązującymi w Piętnastce, czyli nie mniej niż 15 proc. Jednak mimo tej -nieprzekraczalnej- dolnej granicy VAT w większości krajów UE istnieją liczne wyjątki i zwolnienia. Zdaniem obserwatorów Bruksela w zamian za ustępstwa w VAT może wystąpić ze swoimi żądaniami.

Nie powinny one jednak objąć zamkniętych już rozdziałów, czy też obecnego na negocjacyjnym stole rolnictwa np. na zasadzie: dotacje za VAT. Komisja może natomiast zechcieć przy okazji przyjrzeć się innym podatkom.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: Bruksela | powtórka | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »