Pożyczka na F-16

Rząd USA chce nam udzielić 3,8 mld dolarów niekomercyjnej pożyczki na zakup 48 myśliwców F-16. Wstępną propozycję pożyczki na kupno samolotów wielozadaniowych lub kołowych transporterów opancerzonych (KTO) złożyli też Polsce Kanadyjczycy.

Rząd USA chce nam udzielić 3,8 mld dolarów niekomercyjnej pożyczki na zakup 48 myśliwców F-16. Wstępną propozycję pożyczki na kupno samolotów wielozadaniowych lub kołowych transporterów opancerzonych (KTO) złożyli też Polsce Kanadyjczycy.

13 września prezedent George Bush przesłał do Kongresu poprawki do ustaw okołobudżetowych na rok 2003. Jedna z nich zakłada udzielenie Polsce pożyczki 3,8 mld USD, jako elementu oferty amerykańskiej w ramach trwającego obecnie przetargu na samolot wielozadaniowy. Wspomniana wyżej suma ma obejmować tak zakup samych samolotów, jak i koniecznego uzbrojenia i wsparcia logistycznego. Pożyczka ma być udzielona na 15 lat, z odroczeniem spłat kapitału przez 8 lat. Spłata pożyczki przez pierwsze osiem lat odbywać się ma zgodnie z harmonogramem zawartym przez polski rząd w dokumentach przetargowych. Wszelkie koszty obsługi pożyczki ma ponieść strona polska. Kwota pożyczki nie może tez zostać przeznaczona na jej obsługę. Zakup samolotów F-16 przez Polskę znacznie zwiększy interoperacyjność jej sił powietrznych z NATO oraz USA, co jest ważnym celem Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej. Nabycie F-16 wesprze także bliższe związki strategiczne pomiędzy naszymi siłami zbrojnymi oraz przemysłami zbrojeniowymi. Jako ceniony partner w NATO, Polska jest kluczowym elementem naszych wysiłków na rzecz wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz na rzecz znaczącego rozszerzenia NATO - czytamy w dokumentacji przesłanej do kongresu z Białego Domu.

Reklama

Jak dowiedział się nieoficjalnie PG, wcześniej od Amerykanów z podobną propozycją pożyczki wystąpiła Kanada. Co prawda jak dotąd jest to oferta wstępna, gdyż nie zawiera konkretnej kwoty. Wiadomo już jednak, że tamtejsze banki chciałyby pożyczyć pieniądze na zakup przez Polskę samolotów wielozadaniowych lub kołowego transportera opancerzonego (KTO), na który również rozpisany jest przetarg. Odbywa się on nieco w cieniu przetargu na samoloty wielozadaniowe. Według specjalistów, problem Z KTO polega na tym, że nie ma jeszcze pełnej koncepcji jego wykorzystania. Docelowo planuje się zakup ponad 3100 KTO. PG dowiedział się również, że rząd polski oczekuje podobnych propozycji pożyczek niekomercyjnych od innych uczestników przetargu.

Termin ostatecznego złożenia ofert w przetargu na samoloty wielozadaniowe upływa 12 listopada. Czasu zatem pozostaje niewiele. I ten czas konkurenci: amerykański Lockheed Martin, szwedzko-brytyjski Gripen International z Gripenem i francuski Dassault Aviation z Mirage starają się wykorzystać jak najlepiej, dosłownie prześcigając się w offsetowych ofertach, które będą się jeszcze intensyfikować. Wydaje się jednak, że wszystkie te oferty przebija propozycja pożyczki amerykańskiego rządu na zakup F-16, uzbrojenia i wsparcia logistycznego w wysokości 3,8 mld USD. Ale wielki wyścig jeszcze się nie skończył. Pozostaje pytanie kto i czy da więcej, czego skrycie oczekuje nasz rząd.

Anna Kłossowska

Współpraca Paweł Korulczyk

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: pożyczka | rząd | USA | zakup | NATO | F-16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »