Praca, wolimy pracować w państwowych

Ponad jedna trzecia z nas boi się utraty pracy, ale trzy czwarte sądzi, że bezrobotni - jeśli chcą - zawsze mogą znaleźć źródło dochodów. To tylko jeden z wniosków z badań "Pracujący Polacy 2006", największych od dziesięciu lat, przeprowadzonych wśród pracowników - pisze "Rzeczpospolita".

Ponad jedna trzecia z nas boi się utraty  pracy, ale trzy czwarte sądzi, że bezrobotni - jeśli chcą - zawsze  mogą znaleźć źródło dochodów. To tylko jeden z wniosków z badań  "Pracujący Polacy 2006", największych od dziesięciu lat,  przeprowadzonych wśród pracowników - pisze "Rzeczpospolita".

Z raportu wynika, że nadal wolimy pracować w państwowych firmach - są dla nas bardziej bezpieczne. Jak pracownicy oceniają pracodawców? W większości (86 proc.) deklarują, że dostają wypłatę w terminie, a firma prawidłowo dokumentuje czas pracy (80 proc.).

Ale ponad jedna trzecia uważa, że w Polsce nie przestrzega się norm czasu pracy i swobody działalności związkowej. Przełożeni nie uwzględniają uwag pracowników (52 proc.) i nie informują ich o przyszłości firmy (56 proc.).

Choć Polakom często zarzuca się, że jako pracownicy są mało aktywni, w badaniu wypadli lepiej. Większość akceptuje konieczność zmiany zawodu, zdobywanie nowych kwalifikacji za własne pieniądze, a nawet długotrwałe dojazdy do pracy. Ale już przeprowadzkę za pracą do innej miejscowości - tylko 27 procent.

Reklama

- Od lat poruszamy się w gąszczu stereotypów o pracujących Polakach. To badanie część ze stereotypów obala. Mam nadzieję, że raport będzie wykorzystany np. przy pracach nad umową społeczną - mówi Jacek Męcina z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, która zleciła przeprowadzenie badań.

INTERIA.PL/Rzeczpospolita
Dowiedz się więcej na temat: wół | trzecia | źródło dochodów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »