Prawo do tego urlopu ma każdy pracujący. Pracodawca musi go udzielić

W polskim prawie przewidziano możliwość otrzymania dodatkowego urlopu z powodu wyjątkowych życiowych sytuacji. Jest to tzw. urlop okolicznościowy, który przysługuje jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Kiedy można skorzystać z urlopu okolicznościowego? Ile dni wolnego w roku przysługuje pracownikom?

Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy?

Zgodnie z przepisami urlop okolicznościowy przysługuje w sytuacji: 

  • ślubu pracownika lub dziecka pracownika, 
  • urodzenia się dziecka pracownika, 
  • śmierci i pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców, rodzeństwa, teścia i teściowej oraz dziadków.  

Warto pamiętać, że wydarzenia, takie jak np. chrzest, komunia czy bierzmowanie nie są objęte przepisami dotyczącymi urlopu okolicznościowego. Jeżeli pracownik chce wziąć wolne w takim dniu, może wówczas skorzystać z urlopu wypoczynkowego. 

W jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy?

Wymiar urlopu okolicznościowego jest zależny od rodzaju wydarzenia, którego dotyczy. Zgodnie z przepisami 1 dzień urlopu przysługuje w związku ze ślubem dziecka lub śmiercią siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka oraz innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego opieką. 

Reklama

2 dni urlopu okolicznościowego przysługują natomiast w związku z własnym ślubem, urodzeniem się dziecka lub w przypadku śmierci małżonka, dzieci, rodziców, ojczyma lub macochy.  

Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy?

Pracownik powinien poinformować pracodawcę o chęci skorzystania z urlopu okolicznościowego przed wystąpieniem nieobecności, jeżeli jest taka możliwość. Mianowicie dotyczyć będzie to sytuacji, które można przewidzieć, tj. ślubu własnego lub ślubu dziecka. 

W przypadku zdarzeń nagłych i nieprzewidzianych, takich jak śmierć bliskiej osoby czy narodziny dziecka, pracownik zgłasza swoją nieobecność po fakcie, ale musi zrobić to niezwłocznie, najpóźniej do 2. dnia nieobecności.

Dodatkowo po powrocie do pracy pracodawca może wymagać od pracownika okazania dokumentu potwierdzającego dane zdarzenie - może wówczas domagać się odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka, odpisu aktu małżeństwa lub zgonu.  

Czy urlop okolicznościowy łączy się z innymi urlopami?

Urlop okolicznościowy to dodatkowy urlop, który nie wlicza się do puli urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że jego wykorzystanie nie zmniejsza liczby dni urlopu wypoczynkowego przysługujących pracownikowi w danym roku. Urlop ten jest w pełni płatny - pracownik za czas jego trwania otrzymuje wynagrodzenie w takiej samej wysokości, jak za zwykły dzień pracy.  

Urlop okolicznościowy nie wpływa także na liczbę dni innych urlopów, np. wolnego z powodu siły wyższej, który przysługuje niezależnie od urlopu okolicznościowego w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w ciągu roku.  

Warto również pamiętać, że jeśli pracownik nie wykorzysta tego urlopu, to taki urlop przepada i nie przechodzi na kolejny rok.  

WB

Czytaj też: Szef musi oddać Ci pieniądze. Nawet kilkaset złotych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: urlop okolicznościowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »