Premier chce rozwijać przemysł zbrojeniowy w Polsce. Wskazał na Śląsk i Rafako

Na bazie firmy Rafako oraz szerzej na Śląsku możliwa jest szybka produkcja na dużą skalę w zakresie zbrojeniowym - poinformował premier Donald Tusk w Warszawie podczas swojego wystąpienia z okazji ceremonii otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI).

Polska będzie się zbroić nie tylko poprzez zakupy sprzętu z zagranicy - wynika ze słów premiera Donalda Tuska.

Donald Tusk chce rozwijać produkcję zbrojeniową na Śląsku

"Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy uruchomili produkcję zbrojeniową w miejscu, gdzie kiedyś produkowano kotły. Rafako - zdecydowaliśmy już o zainwestowaniu pewnych pieniędzy, by utrzymać to miejsce - Rafako może być takim miejscem" - powiedział premier.

"Rafako, Racibórz, Śląsk - to może być miejsce, gdzie produkcja na rzecz obrony Polski czy Europy może osiągnąć wielką skalę" - dodał Donald Tusk.

Reklama

Premier wskazał, że na Śląsku jest dużo miejsca na uruchomienie produkcji zbrojeniowej, przy użyciu uproszczonych procedur.

RAFAKO

1,2660 0,1660 15,09% akt.: 17.04.2025, 17:56
  • Otwarcie 1,1520
  • Max 1,2660
  • Min 1,1040
  • Kurs odniesienia 1,1000
  • Suma wolumenu 2 894 286
  • Suma obrotów 3 402 007,1360
  • Widełki dolne 1,1400
  • Widełki górne 1,3920
Zobacz również: BRASTER MAXCOM ACAUTOGAZ

Kurs Rafako na GPW wystrzelił po zapowiedziach premiera. W ciągu niecałych trzech godzin akcje zyskały blisko 50 proc. - o godzinie 14:00 spółka zyskiwała 45,8 proc.

Rząd szuka pomysłu na Rafako. Producent kotłów odrodzi się jako spółka zbrojeniowa?

Przypomnijmy, że w grudniu 2024 r. Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - państwowej spółki giełdowej produkującej kotły, urządzenia energetyczne i instalacje dla energetyki, ciepłownictwa oraz branży naftowej i gazowej.

Wcześniej, we wrześniu 2024 r., wniosek o ogłoszenie upadłości złożyła sama spółka, która utraciła płynność finansową. Istotną rolę w pogorszeniu sytuacji finansowej Rafako odegrało wypowiedzenie przez JSW Koks (spółkę zależną Jastrzębskiej Spółki Węglowej) mediacji prowadzonych z Rafako przed Prokuratorią Generalną i pobranie z kaucji gwarancyjnej 20 mln zł wraz z żądaniem wypłaty 35 mln zł gwarancji w związku z problematyczną umową na budowę kogeneracyjnego bloku energetycznego. Według JSW Koks, Rafako jako wykonawca dopuścił się znacznego przekroczenia terminów i kosztów kontraktu.

23 stycznia br. syndyk Rafako poinformował o przeprowadzeniu do końca lutego br. zwolnień grupowych, obejmujących do 699 pracowników spółki.

W marcu br. Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało PAP, że szuka dla Rafako rozwiązań, by firma mogła nadal funkcjonować. Resort przyznał wtedy, że Agencja Rozwoju Przemysłu uczestniczy w rozmowach z potencjalnym inwestorem ws. przejęcia spółki i stworzenia modelu jej finansowania. Na początku kwietnia ARP przekazała, że spółka inżynieryjno-budowlana Polimex Mostostal chce przystąpić do spółki z ARP i TF Silesia w celu przejęcia wybranych aktywów Rafako.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | Rafako SA | Śląsk | przemysł zbrojeniowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »