Reklama

Prezes TVP: Staramy się robić telewizję rzetelną i spluralizowaną

- Staramy się robić telewizję spluralizowaną, rzetelną, taką, która dopuszcza głosy wszystkich stron sceny politycznej - powiedział na sejmowej komisji kultury prezes TVP Jacek Kurski. Opozycja oceniła, że w TVP nie ma teraz pluralizmu, a ona sama jest narzędziem walki z demokracją.

We wtorek na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu rozpatrywano temat "Polityka informacyjna TVP Info".

- Co jakiś czas, rytualnie, powtarza się spektakl ataku opozycji na kształt mediów publicznych w Polsce, w szczególności na telewizję publiczną, co odbieram jako tęsknotę za utraconym monopolem jednej opcji, jaki był charakterystyczny dla lat poprzednich. Dzisiaj staramy się robić telewizję: spluralizowaną, rzetelną, taką, która dopuszcza głosy wszystkich stron sceny politycznej - powiedział podczas poniedziałkowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu prezes TVP.

Reklama

Dodał, że gdyby TVP stosowała jakąkolwiek propagandę, to byłaby zupełnie bez szans, bo "propaganda odnosi skutek tylko w warunkach monopolu, dzisiaj w Polsce nie ma monopolu, dzisiaj jest dostęp do oferty alternatywnej".

- Fakt, że telewizja publiczna jest najbardziej oglądaną telewizją, a TVP Info jest najbardziej oglądaną telewizją informacyjną, potwierdza tylko tę oczywistą oczywistość, że w opinii zdecydowanie wysokiej, dużej części polskiego społeczeństwa prawidłowo wywiązujemy się z nałożonych na nas przez ustawę o Radiofonii i Telewizji obowiązków dostarczania informacji rzetelnej oraz prowadzenia debaty uczciwej - podkreślił Kurski.

Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) oceniła, że obecnie w TVP nie mam w ogóle miejsca na pluralizm, na wolny dostęp do głosu dla wszystkich opcji politycznych. "Jest miejsce od dwóch lat na nachalną i prymitywną propagandę partyjną, na paski informacyjne, które obrażają inteligencję większości Polaków, na paski, które kłamią, naruszają dobra osobiste i dzielą jeszcze bardziej Polaków i społeczeństwo, które i tak już jest mocno podzielone" - podkreśliła posłanka Nowoczesnej.

- Trzeba być panie prezesie, naprawdę wyjątkowo pozbawionym wyobraźni albo cynicznym, żeby inspirować ataki i pogłębiać nienawiść Polaków do Polaków, ale rozumiem, że panu przyświeca to drugie - dodała.

Zdaniem posłanki, rządy prezesa Kurskiego doprowadziły TVP do "katastrofalnej sytuacji finansowej". - Państwo mówicie językiem Prawa i Sprawiedliwości i Polacy to widzą - podkreśliła Scheuring-Wielgus wskazując na stronniczy przekaz nadawanych materiałów, propagandowy wydźwięk pasków informacyjnych, brak pluralizmu w emitowanych programach, manipulacje faktami oraz świadome rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji. - Możecie zaklinać rzeczywistość, natomiast doprowadziliście do tego, że od dwóch lat telewizja publiczna jest telewizją rządową, partyjną, propagandową i manipulującą opiniami ludzi - zaznaczyła Scheuring-Wielgus.

Grzegorz Furgo(PO) uważa, że kara nałożona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na TVN za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 r. "powinna dotykać TVP i TVP Info, wraz z kierownictwem na czele którego stoi Jacek Kurski". - Skandalicznym jest, że KRRiT, jako organ konstytucyjny i podległy Sejmowi, nie jest w stanie nawet udawać swojej apolityczności i nałożonego ustawą zasadniczą obiektywizmu wobec nadawców, jednak najbardziej skandaliczny jest poziom polityki informacyjnej kanałów TVP, a bez wątpienia jest to zasługa pana prezesa - podkreślił Furgo.

- Ta dyskusja jest jednostronna i inna być nie mogła" - ocenił wiceprzewodniczący komisji kultury Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej. - Telewizja publiczna stała się miejscem, jak mówi o tym prof. Michał Bilewicz, gdzie mają miejsce lekcje pogardy, lekcje lekceważenia społeczeństwa obywatelskiego, lekceważenia reguł demokratycznych. Telewizja publiczna jest potężnym narzędziem w walce z demokracją. Robi to różnymi sposobami - powiedział Mieszkowski. Dodał, że według niego najbardziej drastyczny z tych sposobów to niezwykle skrajne przekazy, gdzie z jednej strony pokazuje się dokonania i sukcesy koalicji rządzącej, a z drugiej - nieudolność tzw. totalnej opozycji.

Głos zabrała też wiceprzewodnicząca komisji Anna Sobecka z Prawa i Sprawiedliwości. - Totalna opozycja odskoczyła chyba od tego, jak widzą Polacy, czego chcą Polacy i co sobą reprezentują. Dlatego, że chociażby w grudniu TVP Info była najlepiej, najwięcej oglądaną telewizją ze wszystkich telewizji w Polsce - powiedziała. - Tej stacji należą się podziękowania. I ja to czynię na ręce pana prezesa Kurskiego, na ręce przedstawicieli stacji TVP Info - dodała Sobecka.

Kurski, odpierając zarzuty posłów opozycji, że TVP jest tubą propagandową jednej partii podkreślił, że opozycja jest też obecna w TVP. - Wydaje mi się, że jestem prezesem sprawiedliwym i umiejącym przyznać się do błędu, jak również umiejącym ukarać ludzi z własnej telewizji - zaznaczył.

Prezes TVP przyznał, że trudno jest mu zgodzić się z olbrzymią większością zastrzeżeń zgłoszonych przez posłów opozycji, którzy złożyli wniosek o debatę. W jego ocenie TVP, nie ustrzega się błędów, ale, co do zasady, prawidłowo realizuje nałożone na nią obowiązki. - Jesteśmy świadomi popełnianych błędów, natomiast jesteśmy pełni najlepszej woli, żeby je eliminować i dostarczać jeszcze lepszą telewizję, niż do tej pory - podkreślił Kurski.

Krzysztof Czabański z Rady Mediów Narodowych poinformował, że rada "zbiera materiały i szykuje się do solidnej oceny kierownictwa m.in telewizji i kierownictwa poszczególnych mediów publicznych na półmetku kadencji, bo to tak mniej więcej w tej chwili wygląda".

- W związku z tym analizy i statystki robione przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, takie spotkania jak dzisiejsza komisja, to są wszystko głosy, które będziemy brać pod uwagę sporządzając naszą opinię - zaznaczył Czabański.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »