Prezes UOKiK zlecił natychmiastowe kontrole stacji paliw

Szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zlecił natychmiastowe kontrole stacji, które wykorzystują sytuację niepewności związaną z wojną na Ukrainie do "absurdalnego podnoszenia cen paliw" - poinformował w piątek prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

"Dziś Prezes UOKiK Tomasz Chróstny na spotkaniu z szefami wojewódzkich inspektoratów IH zlecił natychmiastowe, intensywne kontrole stacji, które wykorzystują sytuację do absurdalnego podnoszenia cen. O ich praktykach będziemy informować również inne instytucje kontrolne w Polsce" - poinformował w piątek na Twitterze prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny.

Jak podkreślił, "Nie ma i nie będzie naszej zgody na wykorzystywanie dezinformacji do nieuzasadnionego podnoszenia cen paliw kosztem konsumentów i uczciwych przedsiębiorców".

Reklama

Dodał, że UOKiK wraz z Inspekcją Handlową będą stanowczo reagować na nieuczciwe zachowania właścicieli stacji paliw. "Będziemy też współpracować z innymi instytucjami kontrolnymi, aby dokładne zweryfikować działalność takich podmiotów" - zapowiedział Chróstny.

KN Orlen poinformował w piątek, że w czwartek sprzedaż paliw na stacjach jego sieci wzrosła o 300-400 proc. Aby usprawnić pracę stacji, czasowo obowiązuje sprzedaż paliwa wyłącznie do baków.

"Wczoraj sprzedaż paliw na stacjach Orlen wzrosła o 300-400 proc. Nie dajmy się panice! Mamy wystarczające zapasy. Paliwa nie zabraknie!" - oznajmił w piątek PKN Orlen. Koncern podkreślił jednocześnie, że organizuje tak sprzedaż na stacjach, aby każdy kierowca mógł zatankować samochód.

"PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN monitorują sytuację na bieżąco i są przygotowane na każdy scenariusz. Polska dysponuje odpowiednimi zapasami surowca i zdywersyfikowanymi, różnorodnymi, źródłami dostaw ropy naftowej" - podkreślały spółki w komunikacie opublikowanym w czwartek wieczorem.

BENZYNA

2,03 0,01 0,64% akt.: 05.11.2024, 10:20
  • Max 2,04
  • Min 2,02
  • Stopa zwrotu - 1T 4,64%
  • Stopa zwrotu - 1M -2,87%
  • Stopa zwrotu - 3M -12,88%
  • Stopa zwrotu - 6M -20,39%
  • Stopa zwrotu - 1R -7,73%
  • Stopa zwrotu - 2R -25,91%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Jakie ceny paliw?

Ostatni tydzień lutego na krajowym rynku paliw charakteryzował się dużą zmiennością cen przy rekordach dziennej sprzedaży  paliw na stacjach.

W czwartek koło południa średnio za litr benzyny Pb95 i oleju napędowego płaciliśmy w Polsce jeszcze 5,57 oraz 5,62 zł. W piątek rano na większości stacji paliw ceny zbliżają się do średniego poziomu 5,80-5,90 zł/l. Wszystko wskazuje na to, że w perspektywie najbliższych kilku dni za litr benzyny Pb95 oraz oleju napędowego zapłacimy w granicach 5,80-6,20 zł/l w zależności od konkurencji i charakterystyki lokalnego mikrorynku.

 Wzrost cen to efekt  dynamicznych wzrostów cen hurtowych. W skali tygodnia hurtowe ceny benzyny Pb95 wzrosły 37 gr./l netto, diesla natomiast 45 gr./l. Paniczna reakcja kierowców i kolejki na stacjach paliw uderzyły w krajową infrastrukturę logistyczną - dzienny wolumen sprzedaży wzrósł nawet 5-krotnie, co niestety zaowocowało brakiem paliw na części stacji.

Sytuacja powinna jednak  wrócić do normy w ciągu kilku dni, gdyż dostawy ropy naftowej i produktów ropopochodnych do Polski realizowane są zgodnie z harmonogramem. 

Atak Rosji na Ukrainę spowodował gwałtowny wzrost cen ropy naftowej Brent o ponad 11 USD/bbl w rejon 106 USD/bbl. Dobrą informacją jest natomiast fakt, że ceny ropy naftowej przestały rosnąć.

W piątek rano ropa Brent kosztuje około 101 USD/bbl. Rynek próbuje wyceniać prawdopodobieństwo zakłóceń dostaw ropy naftowej i gazu do Europy.

W krótkim okresie wydaje się to jednak mniej prawdopodobne. Ponad 2,5 mln bbl/d samej ropy naftowej, a w sumie około 6 mln bbl/d ropy naftowej i produktów gotowych trafia do Europy z Rosji, co stanowi blisko 25 proc. całkowitego importu do Europy ropy naftowej i paliw.

Północną nitką rurociągu Drużba ("Przyjaźń") płynie około 1 mln bbl/d ropy naftowej, która trafia do Polski, Niemiec i Holandii.

Komentarz: Rafał Zywert BM Reflex

ROPA CRUDE

71,73 0,26 0,36% akt.: 05.11.2024, 10:20
  • Max 71,97
  • Min 71,31
  • Stopa zwrotu - 1T 5,50%
  • Stopa zwrotu - 1M -3,71%
  • Stopa zwrotu - 3M -3,30%
  • Stopa zwrotu - 6M -8,08%
  • Stopa zwrotu - 1R -11,37%
  • Stopa zwrotu - 2R -22,58%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast



PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UOKiK | ceny paliw | koncerny paliwowe | ceny ropy | ropa naftowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »