Prezydent Duda odpowiedział premierowi ws. weta. "Nie pozwólcie!"

Prezydent Andrzej Duda odpowiedział premierowi Donaldowi Tuskowi, który w ostrych słowach skrytykował weto w sprawie obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. "Nie pozwólcie!" - napisał prezydent na portalu X.

"Szkodzą, bo wciąż mogą" - w takich słowach premier Donald Tusk na portalu X skomentował decyzję prezydenta Andrzeja Dudy ws. składki zdrowotnej. Według premiera, PiS podwyższyło składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, a "prezydent Duda obniżenie zawetował". 

Dodatkowo premier w opublikowanym wpisie przypomniał, że do końca kadencji Andrzeja Dudy "zostało 91 dni, 9 godzin i 2 minuty".

Reklama

Składka zdrowotna. Prezydent odpowiedział premierowi ws. weta

Kilka godzin później prezydent zdecydował się odpowiedzieć na komentarz szefa rządu. "Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą" - napisał Andrzej Duda na X. "Nie pozwólcie!" - dodał.

We wtorek szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka poinformowała, że prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Dodała, że prezydent jest otwarty na korektę sposobu zmiany opłacania składki zdrowotnej, ale "tak newralgiczne zmiany (...) muszą być dokonywane w zgodzie z Konstytucją". 

Uzasadniając decyzję o wecie prezydenta, szefowa kancelarii prezydenta wskazała, że "nie można wprowadzić tak istotnych zmian, skutkującymi tak poważnymi skutkami finansowymi, bez konsultacji ze stroną społeczną". Stwierdziła, że to prezydent musiał pełnić rolę patrona dialogu, zastępując rząd. Paprocka podkreśliła, że podczas wtorkowego spotkania Rady Dialogu Społecznego w pałacu prezydenckim, wszyscy przedstawiciele zwracali na to uwagę. 

Fala komentarzy po wecie prezydenta ws. obniżenia składki zdrowotnej

Po wecie prezydenta dot. obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w sieci pojawiła się fala komentarzy, ze strony polityków niemal wszystkich formacji politycznych.

Kandydatka na prezydenta z ramienia Lewicy Magdalena Biejat stwierdziła, że obniżka składki zdrowotnej "trafia tam gdzie jej miejsce - do śmietnika". "Podjęłabym tę samą decyzję, dla dobra pacjentów i pracowników. Czas na poważnie zająć się reformą systemu ochrony zdrowia" - stwierdziła na X.

Podobnego zdania jest Marcelnia Zawisza z Razem, które w wyborach poparło Adriana Zandberga. "To świetna wiadomość dla pacjentów i pacjentek - system ochrony zdrowia jest skrajnie niedofinansowany - brakuje w nim 20 mld zł" - skomentowała w sieci. "Skoro minister finansów ma wolno leżące kilka miliardów złotych, to niech je przeznaczy na zasypanie tej dziury, która w NFZ jest już dzisiaj" - dodała.

Zdaniem Ryszarda Petru, weto to "kolejna fatalna decyzja Andrzeja Dudy". "W 2021 r. (...) podpisał koszmarny Polski Ład - wyrok na setki tysięcy polskich firm. Dziś zawetował ustawę o składce zdrowotnej, która mogłaby usunąć ten absurd" - napisał poseł Polski 2050 Szymona Hołowni.

Z kolei jego partyjny kolega, europoseł Michał Kobosko stwierdził, że "jedynymi przegranymi są jak zwykle obywatele".

Zdaniem europosła Krzysztofa Śmiszka z Lewicy, weto prezydenta to zasługa Magdaleny Biejat, która kilka dni temu rozmawiała z Andrzejem Dudą w pałacu prezydenckim. "Nie dla głodzenia systemu ochrony zdrowia. Bogatsi też muszą dokładać się do wspólnego kotła" - napisał na X.

Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska z KO zapowiedziała natomiast, że temat składki zdrowotnej nie został jeszcze zakończony. "Powrócimy do tematu jej obniżenia po wyborach prezydenckich" - ogłosiła. Wcześniej podobną deklarację złożył premier Tusk.

Zmiany w składce zdrowotnej zablokowane. Prezydent zawetował ustawę

Obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił 4 kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu. Nowe przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. i objąć przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej, podatkiem liniowym, w formie ryczałtu oraz karty podatkowej. 

Zmiana dotyczy 2,5 mln prowadzących działalność gospodarczą i miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł (o tyle miałyby się zmniejszyć wpływy ze składki zdrowotnej). Nowela zakładała wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów - procentowa. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: weto | Andrzej Duda | Składka zdrowotna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »