Prezydent podpisał nowelizacje ustawy o Czystym Powietrzu
Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Powstanie Funduszu Ekologicznych Poręczeń i Gwarancji, z którego będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne w ramach programu "Czyste powietrze" - przewiduje podpisana przez prezydenta nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji.
Celem nowych przepisów jest przede wszystkim usprawnienie dwóch rządowych programów antysmogowych "Stop smog" oraz "Czyste powietrze", tak by więcej beneficjentów mogło sięgnąć po pieniądze przeznaczone na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła na te ekologiczne.
Trzecim komponentem ustawy jest stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - informatycznego narzędzia, "mapy" na której umieszczona byłaby informacja jakiego rodzaju ogrzewanie stosowane jest w budynkach.
Zgodnie z nowelą, rozwiązaniem które ma usprawnić sztandarowy program "Czyste powietrze" ma być stworzenie Funduszu Ekologicznych Poręczeń i Gwarancji.
Będą z niego udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne np. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Fundusz ma działać przy BGK i będzie zasilany środkami przez NFOŚiGW.
Nowela pozwoli również udostępniać środki NFOŚiGW do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, na realizację proekologicznych inwestycji.
W niedawnej rozmowie z PAP prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski informował, że obecnie trwają negocjacje z BGK nt. powstania Funduszu Ekologicznych Poręczeń i Gwarancji, a także wartości gwarancji jakiej udzieli Narodowy Fundusz.
Chorowski dodał, że w ciągu paru miesięcy banki powinny wystartować z korzystną ofertą kredytową dla wszystkich osób, które będą chciały ocieplić dom i wymienić źródło ogrzewania. Dotacja z NFOŚiGW będzie częściową spłatą kredytu.
- Rządowy program +Czyste Powietrze+, którego celem jest wymiana starych kotłów w 3 milionach domów jednorodzinnych nie działa w założonym tempie. W pierwszych dwóch latach działania programu złożono zaledwie 180 tys. wniosków do programu - to zaledwie 30 proc. planu na te dwa lata.
Dodatkowo rząd wciąż nie ma planu na wsparcie wymiany starych pieców w mieszkaniach wielorodzinnych - a to podstawowe źródło zanieczyszczeń w takich miastach jak Wrocław, Bydgoszcz czy Łódź.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na dzień inauguracji drugiej części programu "Czyste Powietrze" 2.0, przygotował także kalkulator dotacji. To nowe narzędzie - na stronie http://www.czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/ - ułatwi wnioskodawcom wyliczanie dotacji na planowane przedsięwzięcie w zależności od wybranych zadań kwalifikujących się do dofinansowania.
Innym udogodnieniem dla beneficjentów "Czystego Powietrza" jest możliwość wydłużenia terminu realizacji przedsięwzięcia o maksymalnie sześć miesięcy. To rozwiązanie dotyczy sytuacji niezależnych od beneficjenta, w szczególności ze względu na epidemię COVID-19. Chcąc wydłużyć okres realizacji przedsięwzięcia, konieczne będzie złożenie stosownego wniosku do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, który oceni jego zasadność i podejmie decyzję. Zmiana dotyczy umów zawartych w ramach wszystkich dotychczasowych wersji programu.
NFOŚiGW przypomina też, że od niedawna dostępna jest - na stronie https://lista-zum.ios.edu.pl/ - nowa lista urządzeń i materiałów spełniających wymagania techniczne określone w programie "Czyste Powietrze". Lista ZUM to pomoc dla wnioskodawców w wyborze kwalifikujących się do dofinansowania urządzeń grzewczych na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, a także urządzeń wykorzystujących OZE (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła) oraz materiałów izolacyjnych i stolarki okiennej i drzwiowej.
Jednocześnie to narzędzie dla producentów, których Narodowy Fundusz zaprasza do współtworzenia listy przez zgłaszanie urządzeń i materiałów. Ogólnopolski wykaz ma charakter informacyjny i powstaje, przy współpracy Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, na bazie dotychczasowej, strony (https://czyste-urzadzenia.ios.edu.pl/) obejmującej tylko część urządzeń kwalifikowanych w programie "Czyste Powietrze", która jest widoczna w okresie przejściowym, czyli do czasu zapełnienia się nowej listy ZUM.