Reklama

Producenci kolektorów próżniowych czują się dyskryminowani. Apelują o zmianę systemu dopłat do paneli słonecznych

Nowe przepisy dotyczące dotacji do kolektorów słonecznych, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza wprowadzić od października, odbiją się na producentach kolektorów próżniowych. Przedstawiciele branży oskarżają NFOŚiGW o przeprowadzenie niemiarodajnych konsultacji w sprawie nowych zasad wsparcia i marnotrawstwo 33,5 mln zł.

- Od 1 października zmienia się radykalnie sposób dopłat do kolektora słonecznego. Dotychczas dopłata uzależniona była od powierzchni brutto kolektora, czyli z obudową. Od października dopłata dotyczyć ma tylko powierzchni czynnej. Taka zmiana powoduje, że zostają dyskryminowani producenci kolektorów próżniowych, a NFOŚiGW dopłaci do tego programu, według naszych obliczeń, dodatkowo ponad 33,5 mln złotych - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Piotr Samson, rzecznik koalicji polskich producentów, dystrybutorów i instalatorów próżniowych kolektorów słonecznych.

Reklama

Wyjaśnia, że w przypadku kolektora płaskiego o powierzchni 2 m kw., część czynna wynosi 2 m kw. Natomiast kolektor próżniowy, który jest zbudowany z rur, ma powierzchnię czynną ok. 1,6 m kw. Co oznacza, że proponowane przez fundusz dofinansowanie w ramach "Programu dopłat do kolektorów słonecznych" będzie średnio o 1,4 tys. złotych wyższe do kolektora płaskiego niż do próżniowego.

- Kolektor płaski a kolektor próżniowy to dwie osobne technologie. Raczej powinniśmy wziąć pod uwagę uzysk energetyczny, czyli to, ile energii dany kolektor produkuje w ciągu roku. Kolektor próżniowy o tej samej powierzchni co płaski produkuje więcej energii w ciągu roku niż kolektor płaski. To jest najważniejszym parametrem i powinno być brane pod uwagę - przekonuje Piotr Samson.

Podkreśla, że takie rozwiązanie, by wysokość dopłat w ramach programu była uzależniona od wydajności energetycznej urządzenia w skali roku, zostało przedstawione funduszowi i poparte przez branżę producentów kolektorów - zarówno próżniowych, jak i płaskich - oraz przez instalatorów i dystrybutorów.

- Także rzecznik NFOŚiGW stwierdził, że takie rozwiązanie jest najbliższe ideałowi, byłoby jednak trudne do zaakceptowania przez banki. Jest to dziwne stwierdzenie, ponieważ banki sobie radzą nie z takimi kredytami. NFOŚiGW powinien bardziej przeanalizować naszą argumentację, bo już takie rozwiązania działają, np. w Wielkiej Brytanii - podkreśla Piotr Samson.

Nowe przepisy wchodzące w życie od początku października oznaczają, że producenci kolektorów próżniowych znajdą się na gorszej pozycji, ponieważ to kolektor płaski będzie wybierany przez klientów z powodu wyższej dopłaty.

- Nikogo nie będzie interesowało, że kolektor próżniowy produkuje więcej energii, tylko jaka jest powierzchnia czynna. To jest pomylenie zasad dopłat i marnotrawstwo środków NFOŚiGW - mówi przedstawiciel branży. Podkreśla też, że technologia próżniowa jest bardziej innowacyjna niż technologia kolektorów płaskich, więc preferowanie przez system tych drugich zniechęca branżę do innowacyjności.

Rzecznik NFOŚiGW Witold Maziarz podkreśla, że zmiany proponowane przez fundusz nie mają na celu faworyzowania żadnej grupy producentów.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- Fundusz nigdy nie mówił o tym, skąd pochodzą kolektory, kto jest tego producentem. Przede wszystkim interesuje nas sprawność i to nie w wymiarze fabrykanta, czy też handlowca, a wyłącznie z punktu widzenia eksploatacji tego urządzenia - podkreśla Witold Maziarz. - Pamiętajmy, że naszym beneficjentem ostatecznym jest Jan Kowalski. To on ma mieć przekonanie, że kupuje stuprocentowo sprawny i efektywny kolektor. Być może kupi cztery kolektory próżniowe o słabej wydajności, być może trzy kolektory próżniowe o wyższej wydajności, albo w ogóle zastąpi je kolektorami płaskimi. To jego wola - mówi rzecznik NFOŚiGW.

Dowiedz się więcej na temat: zmiany | zmiana | NFOŚiGW | system | solar | dopłata | dopłaty | nowe przepisy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »