Produkcja budowlano-montażowa rośnie mocniej od prognoz. GUS podał dane za październik
Produkcja budowlano-montażowa w październiku w ujęciu rocznym wzrosła o 3,9 proc. - to odczyt znacznie wyższy od prognoz, które wynosiły 1,1 proc. W porównaniu do września wzrosła o 4,0 proc.
W październiku bieżącego roku, zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków - o 8,9 proc., a także dla jednostek realizujących prace budowlane specjalistyczne - o 5,1 proc. Z kolei w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej, wartość ta ukształtowała się na poziomie sprzed roku - podał GUS w komunikacie.
W stosunku do września 2022 roku, zaobserwowano wzrost sprzedaży robót wśród jednostek wykonujących prace budowlane specjalistyczne - o 9,7 proc. oraz zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 4,6 proc., podczas gdy spadek odnotowano dla przedsiębiorstw specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 1,2 proc.
"Budownictwo jeszcze rośnie, choć widać bardzo duże wahania dynamik w ostatnich miesiącach i widać także wyraźny trend spadkowy. Być może już w listopadzie, a najpóźniej w grudniu br., sektor wejdzie w fazę recesji" - oceniła w komentarzu po danych GUS Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
"Dynamika produkcji budowlano-montażowej w październiku pozytywnie zaskoczyła, rosnąc aż o 3,9 proc. r/r. Wydaje się jednak że to ostatni taki wzrost. W kolejnych miesiącach nieuniknione są spadki, na co wpływ mieć będzie z jednej strony wysoka baza odniesienia z okresu analogicznego poprzedniego roku (dotyczy to zwłaszcza pierwszego kwartału 2023 r. gdyż dynamiki w roku bieżącym odchodziły prawie do 30.0 proc. r/r), a z drugiej - zatrzymywanie nowych projektów inwestycyjnych" - wyjaśniła.