Produkcja budowlano-montażowa rośnie mocniej od prognoz. GUS podał dane za październik

Produkcja budowlano-montażowa w październiku w ujęciu rocznym wzrosła o 3,9 proc. - to odczyt znacznie wyższy od prognoz, które wynosiły 1,1 proc. W porównaniu do września wzrosła o 4,0 proc.

W październiku bieżącego roku, zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków - o 8,9 proc., a także dla jednostek realizujących prace budowlane specjalistyczne - o 5,1 proc. Z kolei w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej, wartość ta ukształtowała się na poziomie sprzed roku - podał GUS w komunikacie.  

W stosunku do września 2022 roku, zaobserwowano wzrost sprzedaży robót wśród jednostek wykonujących prace budowlane specjalistyczne - o 9,7 proc. oraz zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 4,6 proc., podczas gdy spadek odnotowano dla przedsiębiorstw specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 1,2 proc.  

Reklama

"Budownictwo jeszcze rośnie, choć widać bardzo duże wahania dynamik w ostatnich miesiącach i widać także wyraźny trend spadkowy. Być może już w listopadzie, a najpóźniej w grudniu br., sektor wejdzie w fazę recesji" - oceniła w komentarzu po danych GUS Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. 

"Wydaje się jednak że to ostatni taki wzrost"

"Dynamika produkcji budowlano-montażowej w październiku pozytywnie zaskoczyła, rosnąc aż o 3,9 proc. r/r. Wydaje się jednak że to ostatni taki wzrost. W kolejnych miesiącach nieuniknione są spadki, na co wpływ mieć będzie z jednej strony wysoka baza odniesienia z okresu analogicznego poprzedniego roku (dotyczy to zwłaszcza pierwszego kwartału 2023 r. gdyż dynamiki w roku bieżącym odchodziły prawie do 30.0 proc. r/r), a z drugiej - zatrzymywanie nowych projektów inwestycyjnych" - wyjaśniła. 

Jak dodała Kurtek - główne przyczyny to gwałtowny spadek popytu na mieszkania w związku ze wzrostem stóp procentowych i mocno ograniczoną zdolnością kredytową gospodarstw domowych, utrzymujące się wysokie ceny nieruchomości (ze względu na koszty energii, materiałów i pracy), a także kończące się inwestycje finansowane ze środków unijnych. 

"Budownictwo będzie prawdopodobnie negatywnie kontrybuować do PKB już w czwartym kwartale br., co zobaczymy w ujemnej dynamice inwestycji, ale jego największego ujemnego wpływu należy spodziewać się w pierwszym kwartale 2023 r. (wówczas PKB w ujęciu rocznym zanotuje spadek) i najprawdopodobniej także jeszcze w drugim kwartale przyszłego roku" - wskazała.

Co się dzieje na rynku mieszkań?

GUS podał także najnowsze dane o sytuacji na rynku mieszkań w październiku. Wynika z nich, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w październiku spadła o 39,8 proc. w porównaniu do 2021 r., a w ujęciu miesięcznym o 14,5 proc. 

Natomiast od stycznia do października 2022 r. rozpoczęto budowę 178,3 tys. mieszkań, tj. o 25,3 proc. mniej niż przed rokiem. "Deweloperzy rozpoczęli budowę 101,0 tys. mieszkań (o 28,3 proc. mniej), a inwestorzy indywidualni 74,8 tys. (o 20,4 proc. mniej). 

"Według wstępnych danych, w okresie styczeń- październik 2022 roku oddano do użytkowania 188,8 tys. mieszkań, tj. 1,4 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 113,0 tys. mieszkań - o 1,7 proc. więcej niż w 2021 r., natomiast inwestorzy indywidualni - 73,1 tys. mieszkań, tj. o 2,7 proc. więcej" - podał GUS.

W okresie dziesięciu miesięcy 2022 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 257,5 tys. mieszkań, tj. o 9,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (175,1 tys., spadek o 0,2 proc. r/r) oraz inwestorzy indywidualni (78,7 tys., spadek o 25,2 proc.). 

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | produkcja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »