Program 500 plus sukcesem, ale należało go realizować stopniowo - ekonomista

- Do tegorocznych sukcesów rządu należy zaliczyć realizację programu 500 plus - mówi prof. Marek A. Dąbrowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert dodaje jednak, że decyzja o obecnym kształcie 500 plus była zbyt pochopna, a program powinien być realizowany stopniowo.

- Niewątpliwie do sukcesów rządu należy zaliczyć wprowadzenie programu 500 plus. To jest program, który na razie wydaje się poprawiać sytuację najuboższych gospodarstw domowych - powiedział ekonomista.

W jego ocenie jednak decyzja o wprowadzeniu 500 plus w obecnym kształcie była zbyt pochopna.

- Nie chodzi mi o zakwestionowanie programu, bo tak jak powiedziałem, uważam że jest to program uzasadniony, ale należało zastosować stopniowe podejście i programem obejmować stopniowo coraz to większą grupę gospodarstw domowych, poczynając od gospodarstw, które są w najgorszym położeniu - mówił ekspert i wyjaśnił, że przykładowo w pierwszym roku programem można było objąć 20 proc. gospodarstw domowych, w następny kolejne 20 proc. i realizacja programu mogłaby się rozciągnąć na pięć lat.

Reklama

Stopniowe wprowadzenie 500 plus - wg eksperta - byłoby korzystne dla finansów publicznych, ponieważ stopniowo, a nie skokowo, pobudziłoby popyt konsumpcyjny w gospodarce.

Ekspert pochwalił rząd za działania w sferze uszczelniania systemu podatkowego. - Szacuje się, że np. wpływy z VAT-u w tym roku o ok. 7 proc. są większe niż w porównywalnym okresie w ubiegłym roku - zwrócił uwagę. Zaznaczył jednak, że wdrażanie programu 500 plus można było skorelować z postępami w sferze uszczelniania systemu podatkowego.

- Gdyby program 500 plus był wprowadzany stopniowo, w miarę uszczelniania systemu podatkowego, to myślę, że wielu ekonomistów nie miałoby tak dużych wątpliwości co do sytuacji finansów publicznych w tym roku, a przede wszystkim w przyszłym i w kolejnych latach - podsumował ekspert.

- - - - -

- Rządowy program Rodzina 500 plus nie doprowadził do odejścia kobiet z rynku pracy - powiedziała w piątek rano minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wskazała, że spadek bezrobocia w 2017 r. nie będzie tak dynamiczny, jak w 2016.

Zarzuty mediów, jakoby główną przyczyną bierności zawodowej kobiet na poziomie 140 tys. był program Rodzina 500 plus, minister uznała za "nierzetelne, niesumienne analizowanie danych". - Uważam, że ferowanie takich wyroków, że ten program powoduje dezaktywizację kobiet i to w takiej skali, o której piszą media, jest nieuprawnione. Że trzeba poczekać ten pełen rok, mieć kompletne, co najmniej roczne dane i analizować je w powiązaniu z aktualną sytuacją na rynku pracy, i umieć oddzielić wpływ samej +pięćsetki+ na inne sytuacje, które decydują, że kobiety podejmują decyzje o niekontynuowaniu pracy, niepodejmowaniu pracy, bądź odejściu z pracy - mówiła w "Sygnałach Dnia" Polskiego Radia.

- Część ekspertów z góry założyła, że to spowoduje lawinowe (...) odejście kobiet z rynku pracy. A z naszych wszystkich absolutnie danych (wynika, że - PAP) żadnego aż tak niepokojącego zjawiska, takiego zjawiska nie obserwujemy - podkreśliła szefowa MRPiPS.

- Zwracam uwagę, że część pracodawców, obawiając się odejścia kobiet z pracy, sądząc, że może taka sytuacja zaistnieć, zaproponowała podwyżki kobietom - tak się stało w handlu. A więc tu też jest dobry kierunek, bo z pracy odchodzą najczęściej te kobiety, które bardzo mało zarabiają. One prowadzą swój domowy rachunek, one znają się na ekonomii, wiedzą, czy to jest dla nich opłacalne - wykonywać pracę za 1200, 1300 zł lub za stawkę godzinową 5 zł czy 7 zł - czy dopilnowanie dzieci, dzieci, które często chorują, chodziłyby na zwolnienia lekarskie; przypilnowanie tych dzieci, poprowadzenie domu - to jej się bardziej opłaca niż miotanie między obowiązkami rodzinnymi a obowiązkami zawodowymi - wyjaśniła.

Minister poinformowała, że żadnych poważnych zmian w Programie Rodzina 500 plus w przyszłym roku nie będzie. - Po rocznym okresie obowiązywania programu jesteśmy zobowiązani do jego oceny i ewentualnego zaproponowania zmian. Możemy powiedzieć z całą pewnością, że nie będzie zmiany kryterium dochodowego, nie będzie zmiany wysokości świadczenia, nie będzie zmiany kluczowych elementów programu - program został skalkulowany, policzony i zabezpieczony też w budżecie na nowy rok, więc takie jakieś poważne zmiany, które rodziłyby też skutki finansowe zmieniające koszty, nie są na pewno planowane - wyjaśniła. Rafalska nie wykluczyła jednak, że mogą się pojawić korekty.

Minister odniosła się także do danych dotyczących bezrobocia w Polsce. - Prognoza bezrobocia na koniec 2017 roku mówi o 8-proc. bezrobociu. Dzisiaj mamy to bezrobocie na poziomie 8,2 punktu proc., a więc ten spadek nie będzie tak dynamiczny, jak w tym roku (...). Bo rzeczywiście jest taki poziom bezrobocia, poniżej którego ono już nie spada. Ale jednak tu jeszcze możliwości są - zauważyła minister

- Rzeczywiście mieliśmy znakomitą, bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, nawet miesiące jesienne i te zimowe utrzymały poziom bezrobocia, nie spowodowały wzrostu tego bezrobocia, mimo że kończą się prace sezonowe - i tak zwykle bywało - oceniła. - Więc mamy rynek pracownika, co się absolutnie już utrwala, rosną nam wynagrodzenia, to są bardzo korzystne zjawiska na rynku pracy. I one się składają też na taką lepszą sytuację właśnie polskich rodzin, bo dają im poczucie stabilności zatrudnienia, poczucie bezpieczeństwa materialnego i mam nadzieję, że to się właśnie przełoży na dzietność - zaznaczyła.

W 2017 roku wśród planów MRPiPS przewiduje m.in. prace nad programem "Za życiem". - Rzeczywiście mamy ustawę "Za życiem", mamy program "Za życiem", który pisze ramy dalszego postępowania. Ponieważ żeby ten program realizować, to jest szereg ustaw, które będzie trzeba przygotować, żeby wdrożyć te propozycje zawarte w programie "Za życiem". Więc nie ma żadnych obaw, na pewno się nie będziemy nudzić, to jest resort, w którym jak rozwiąże się jedne problemy, zaraz pojawiają się następne - wskazała.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »