Projekt ustawy o dodatku rodzinnym dla rodzin wielodzietnych
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o dodatku rodzinnym dla rodzin wielodzietnych po raz kolejny wprowadza pomoc finansową państwa adresowaną do rodzin wielodzietnych.
Proponowane obecnie rozwiązanie ma charakter powszechnego dodatku wypłaconego jednorazowo rodzinom wielodzietnym. W budżecie państwa na rok 2001 zarezerwowano na ten cel 150 mln zł. W związku z tym przewiduje się, że wysokość dodatku rodzinnego wyniesie 115 zł na każde uprawnione dziecko.
Świadczenie wypłacane w okresie zwiększonych wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego jest bardzo dobrze oceniane przez społeczeństwo i zainteresowanych.
Świadczenie to będzie kierowane do wszystkich rodzin z trojgiem i więcej dzieci, bez względu na wysokość posiadanych dochodów. Kryterium jest wiek - do 16 lub 20 lat dla dzieci uczących się lub bez względu na wiek, jeżeli są one uprawnione do otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego.
Rodziny uprawnione do zasiłku rodzinnego otrzymują dodatek z urzędu, bez potrzeby składania dodatkowych dokumentów. Rodziny, w których dochód na osobę przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a więc nieuprawnione do zasiłku, w celu otrzymania dodatku rodzinnego muszą złożyć stosowny wniosek. Wzór wniosku zostanie określony w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów.
Wprowadza się również zmianę w ustawie o pomocy społecznej, która polega na zaliczeniu dodatków rodzinnych do wydatków, które nie są wliczane do dochodu rodziny, od którego zależy uzyskanie świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki temu uniknie się praktyk stosowanych w roku ubiegłym przez niektóre ośrodki pomocy, które te jednorazowe dodatki wliczały do dochodu rodziny, uniemożliwiając w ten sposób rodzinie otrzymanie świadczeń w ramach pomocy społecznej.
Do projektu ustawy o dodatku rodzinnym załączono projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie określenia wzoru wniosku o ustalenie prawa do dodatku rodzinnego dla rodzin wielodzietnych.