Projekty ustaw dot. emerytur na ukończeniu

Dwa projekty ustaw dotyczące reformy emerytalnej zostały skierowane do ostatnich, bardzo krótkich konsultacji społecznych; mam nadzieję, że w marcu trafią one do Sejmu - poinformowała w środę minister pracy Jolanta Fedak.

Dwa projekty ustaw dotyczące reformy emerytalnej zostały skierowane do ostatnich, bardzo krótkich  konsultacji społecznych; mam nadzieję, że w marcu trafią one do  Sejmu - poinformowała w środę minister pracy Jolanta Fedak.

Jak mówiła na konferencji prasowej w Warszawie, przygotowane są już założenia do ustawy o rodzinnej opiece zastępczej. Wyraziła nadzieję, że ustawa ta wejdzie w życie w połowie tego roku. Fedak przedstawiła także założenia ustawy rodzinnej ułatwiającej rodzicom godzenie pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci. Minister zapowiedziała, że w systemie nie będzie emerytury małżeńskiej. Zapewniła, że lepszym rozwiązaniem jest dotychczas funkcjonujący system rent rodzinnych.

Wprowadzona w 1999 r. reforma emerytalna przewiduje, że część składki na przyszłą emeryturę trafia do tzw. II filaru. Otwarte Fundusze Emerytalne gromadzą te środki na indywidualnych kontach emerytalnych ubezpieczonych. Fedak podkreśliła, że wypłata emerytur z II filaru ma rozpocząć się od 2009 r. Wówczas prawo do tego świadczenia uzyska ok. 2,5 tys. kobiet, które ukończą 60 rok życia.

Reklama

Według założeń reformy, po uzyskaniu prawa do emerytury, środki zgromadzone w OFE miały trafiać do wybranego przez ubezpieczonego zakładu emerytalnego, czyli instytucji wyliczającej świadczenie i zarządzające zgromadzonym kapitałem, w którym wybierałby rodzaj dożywotniego świadczenia. Dotąd nie powstały przepisy regulujące powstanie takich zakładów emerytalnych.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »