Przełom w wojnie celnej USA-Chiny. Jest wspólne oświadczenie
Chiny i Stany Zjednoczone zdecydowały o wzajemnym częściowym zawieszeniu ceł na 90 dni - informuje AFP. Częściowe zawieszenie polega na tym, że zarówno chińskie cła na amerykański import, jak i amerykańskie taryfy na towary z Państwa Środka, zostaną zredukowane o 115 proc.
O uzgodnieniach strony amerykańskiej i chińskiej dotyczącej obniżenia ceł poinformował sekretarz skarbu USA Scott Bessent. Opublikowano też wspólne oświadczenie strony amerykańskiej i chińskiej, w którym czytamy, że częściowe zawieszenie ceł i ich obniżenie na okres 90 dni ma na celu złagodzenie napięć handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata i danie im więcej czasu na rozwiązanie obecnych problemów we wzajemnych stosunkach gospodarczych.
"Porozumieliśmy się co do 90-dniowej pauzy i znacząco obniżamy poziom taryf. Obie strony w odniesieniu do ceł wzajemnych zredukują je o 115 proc." - powiedział mediom Scott Bessent.
Jak częściowe zawieszenie i redukcja ceł będą wyglądać w praktyce? USA obniżą swoje cła na import z Chin ze 145 proc. do 30 proc. na okres 90 dni.
Z kolei Chiny obniżą swoje cła na towary ze Stanów Zjednoczonych ze 125 proc. do 10 proc. na analogiczny okres.
Przełomowa decyzja dwóch mocarstw to efekt negocjacji między stroną amerykańską i chińską, które rozpoczęły się w sobotę 10 maja w Genewie w Szwajcarii. W negocjacjach tych brali udział m.in. Scott Bessent oraz amerykański przedstawiciel ds. handlu Jamieson Greer ze strony Stanów Zjednoczonych oraz wicepremier ChRL He Lifeng.
Scott Bessent w oświadczeniu dla mediów określił rozmowy amerykańsko-chińskie w Genewie mianem "produktywnych".
We wspólnym oświadczeniu Waszyngtonu i Pekinu czytamy także, że obie strony będą kontynuować negocjacje dotyczące kwestii handlowych i gospodarczych.
Rynki od razu zareagowały pozytywnie na ten zwiastun przełomu w relacjach USA-Chiny. Rosną indeksy w Azji: indeks Hang Seng w Hongkongu kilkanaście minut po 9:00 czasu polskiego rósł o ponad 3,3 proc. Na giełdzie w Szanghaju obserwowane są nieco mniejsze wzrosty, lekko przekraczające 0,8 proc. W Azji wzrostom indeksów przewodzą Indie, gdzie złagodzenie napięć na linii USA-Chiny jest dodatkowo wzmacniane przez pozytywny rynkowy odbiór zawieszenia broni między Indiami a Pakistanem. W efekcie indeks Nifty 50 na giełdzie w Mumbaju rośnie o ponad 3,2 proc.
Umacniają się rynki akcji w Europie. Niemiecki DAX zyskuje ponad 1,6 proc., francuski CAC ponad 1,4 proc., a FTSE w Londynie zwyżkuje o niecałe 0,7 proc.
W górę idą też ceny ropy - o ponad 3 proc. Obserwowane jest również umocnienie dolara w stosunku do euro i jena japońskiego.