Przeszło milion ofert pracy
EURES - The European Job Mobility Portal, w tej chwili w ogólnoeuropejskiej bazie jest przeszło milion trzysta (!) ofert pracy.
Praca prosto z sieci
Zarejestrowanych jest także nieco ponad 15 tys. pracodawców. Przeszło 314,5 tys. osób poszukujących zatrudnienia zostawiło swoje CV. Ty także możesz do nich dołączyć. Z naszym mini-przewodnikiem po portalu EURES wcale nie będzie to trudne.
Na stronie www.europa.eu.int/eures/ znajdziesz oferty pracy w 31 krajach Europy. Większość pochodzi z urzędów pracy. Sporo też tam informacji o warunkach życia i pracy. Wystarczy, że wybierzesz interesujący cię kraj, a uzyskasz dostęp do bazy, wykazu zarejestrowanych pracodawców i wszystkiego na temat obowiązujących w nim przepisów i realiów życia. Co więcej, wiele z tych informacji dostępnych jest w języku polskim. Ale uwaga! Oferty nie są tłumaczone. Najczęściej przygotowane są w języku angielskim lub obowiązującym w kraju, jakiego dotyczą. Coś dla siebie znajdą także ci, którzy za granicą chcą się uczyć.
Pierwsze kroki
Zacznij od wybrania języka, w jakim chcesz przeglądać stronę. Przeglądanie strony możliwe jest w języku polskim. Niestety, niektóre działy nadal są dostępne jedynie po angielsku, niemiecku i francusku (jest ich jednak coraz mniej, bo portal cały czas się rozwija i jest dostosowywany do potrzeb użytkowników).
Kolejna ważna rzecz, którą warto zrobić, to zalogowanie się w serwisie i utworzenie konta "Mój EURES". Nie musisz tego co prawda robić, żeby mieć dostęp do informacji, czy bazy ofert, ale warto poświęcić na to kilka minut (tylko za pierwszym razem, żeby wypełnić formularz rejestracyjny; później wystarczy wpisać login i hasło). W ten sposób będziesz mógł zostawić w sieci CV.
Twoje CV
Najprościej przygotować je wg dostępnych na stronie wzorów. Najpierw musisz wybrać język, w jakim chcesz je przygotować. Najłatwiej to zrobić po polsku, ale nie jest to dobry pomysł. Pamiętaj, że do dokumentu będą mieli dostęp zagraniczni pracodawcy. I małe są szanse, że będą znali akurat język polski. Dlatego najlepiej wybrać angielski i/lub język kraju, w którym praca cię interesuje.
Później wystarczy, że uzupełnisz informacjami o sobie odpowiednie zakładki CV (informacje osobiste, doświadczenie zawodowe, wykształcenie i kursy, języki, umiejętności i kwalifikacje, prawo jazdy, dodatkowe informacje i załączniki, dziedzina zawodowa, lokalizacja i warunki). Na koniec sprawdź, czy wszystkie dane, które chcesz ujawnić są dostępne dla pracodawców i zapisz je w bazie.
Doradcy EURES
Służą pomocą i informacją tym, którzy nie potrafią, albo nie chcą sami przeszukiwać zasobów internetowej bazy. Znajdziesz ich we wszystkich wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy na terenie całej Polski. Po krótką poradę możesz zadzwonić, a jeśli oczekujesz bardziej szczegółowych informacji, warto umówić się wcześniej na spotkanie lub wysłać maila z prośbą o odpowiedź.
Namiary na doradców w poszczególnych miastach znajdziesz na stronie www.europa.eu.int/eures, w zakładce "Doradcy EURES". Wystarczy, że wybierzesz interesujący cię kraj i region oraz miasto lub nazwisko doradcy.
* * *
Na koniec jeszcze jedna, dla większości bardzo istotna informacja. Korzystanie z portalu EURES, dostęp do bazy ofert czy umieszczenie własnego CV nic nie kosztuje. Wystarczy trochę czasu i komputer z dostępem do internetu (czasami także cierpliwość, bo momentami strona nie działa zbyt szybko). Jeśli to masz, możesz znaleźć wymarzoną pracę w którymś z 31 krajów Europy nie wychodząc z domu. Spróbuj, a przekonasz się, ze warto!
Agnieszka Tomaszewska