Przychody z majątku Watykanu maleją. Franciszek zadecydował, turyści nie będą zadowoleni
Watykan posiada aż 4 tys. nieruchomości - wynika z opublikowanego raportu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (Apsa). Większość z nich znajduje się w Rzymie, ale nie wszystkie. Papieskie apartamenty ulokowane są też w wielu innych krajach Europy. Służą one nie tylko, jako mieszkania dla biskupów, ale wykorzystywane są również w celach komercyjnych. Majątek Watykanu robi wrażenie, ale okazuje się że wpływy maleją. Papież Franciszek podjął więc decyzję, która ma zahamować ten spadek. Odbije się ona jednak na kieszeniach turystów.
Jaki majątek posiada Stolica Apostolska? To pytania od lat rozpala wyobraźnię wielu interesujących się bogactwem za spiżową bramą. I choć stan posiadania Banku Watykańskiego - instytucji owianej tajemnicą - nie jest precyzyjnie oszacowany (mówi się o kwotach od 10 mld dolarów do 15 mld dolarów), to instytucja podległa papieżowi Franciszkowi musiała opublikować dane o posiadanych przez Stolicę Apostolską posiadłościach.
Łącznie do Watykanu należy 4072 nieruchomości - takie dane opublikowała Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (Apsa). Mimo gigantycznej liczby nieruchomości, którą posiada Stolica Apostolska, spadają wpływy z ich posiadania. Papież Franciszek był zmuszony podjąć decyzję, która ma zatrzymać zmniejszanie się przypływu gotówki do Banku Watykańskiego, a która jednak odbić się ma na kieszeniach turystów.
Posiadane przez Watykan nieruchomości, to nie tylko apartamenty przeznaczone na domy dla biskupów czy kardynałów. I choć większość z nich stanowią mieszkania oraz kamienice, to są także pomieszczenia przeznaczone na garaże, biblioteki czy nawet stajnie.
Skoro mowa o bogactwie państwa zarządzanego przez zwierzchnika religijnego, budynki wykorzystywane są również, jako klasztory oraz katakumby.
Z nieruchomości Watykan czerpie duże zyski. W części z nich można nawet zamieszkać - np. będąc turystą w Wiecznym Mieście czy pracownikiem sezonowym w stolicy Włoch. Nieruchomości przeznaczone na wynajem są istotnym źródłem dochodu dla najmniejszego państwa na świecie.
Łączna powierzchnia wszystkich nieruchomości Watykanu, to prawie 1,5 mln mkw. Co ciekawe, jak wynika z opublikowanego raportu, nieruchomości będące własnością Stolicy Apostolskiej znajdują się nie tylko w Watykanie czy Rzymie.
- W Rzymie znajduje się 92 proc. nieruchomości będących własnością Watykanu, ale są one również m.in. we Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii - podali autorzy raportu. Gdzie jeszcze? Poza Rzymem znajdziemy je także w Asyżu, Padwie, Viterbo, Rieti oraz Frosinone, a także w kolejnych 20 prowincjach Włoch. W 2021 roku liczba nieruchomości poza granicami Włoch wynosiła 1120.
Nieruchomości posiadane przez Watykan przynoszą zyski. 19 proc. z nich Stolica Apostolska wynajmuje na zasadach rynkowych. Kolejne 12 proc. - na korzystnych warunkach.
Coraz większym problemem okazuje się decyzja sprzed trzech lat o obniżeniu czynszu za wynajem. Zaczęła ona obowiązywać podczas lockdownu w czasie pandemii COVID-19. Przedsiębiorcy mogli wtedy liczyć na ulgi od 30 do 50 proc. W 2020 roku miało to pomóc właścicielom zminimalizować ponoszone straty z powodu braku pielgrzymów, teraz jednak tych pieniędzy brakuje. Kasę Watykanu zasilą więc turyści i pielgrzymi, którzy zdecydowali się odwiedzić Watykan i wynająć lokum w tym miejscu.
Franciszek postanowił, że czas zacząć wycofywać się np. z bezpłatnego wynajmu mieszkań czy udostępniania przesadnie wielkich lokali na urzędy. Podjęto także decyzję o zabraniu się za opustoszałe, wymagające remontu lokale, które będą mogły na siebie zacząć zarabiać. Kroki mają przynieść Watykanowi nowe źródła dochodu.
Posiadanie mieszkania w najmniejszym państwie świata nie jest łatwe i dla wielu wiąże się z posiadaniem wyjątkowego prestiżu. Jeden z podwładnych papieża jasno daje do zrozumienia, że te czasy już się skończyły.
- Mijają czasy, w których mieszkanie w Watykanie było synonimem absolutnego przywileju - wskazuje Apsa i daje jasno do zrozumienia, że nieruchomości muszą przynosić jeszcze większe zyski, tym bardziej, że tylko w 2022 roku Państwo Watykańskie zapłaciło Włochom ponad 6 milionów euro podatku. Głównie od posiadanych nieruchomości i od spółek.
- Przejrzystość liczb, osiągnięte rezultaty i opracowane procedury to narzędzia, jakie mamy do dyspozycji, żeby oddalić bezpodstawne podejrzenia dotyczące majątku Kościoła, jego zarządzania i stosowania się do obowiązków, takich jak płacenie podatków i innych należności - oświadczył szef Apsa, biskup Nunzio Galantino.
Z ostatniego sprawozdania finansowego Stolicy Apostolskiej za 2020 rok, wynika, że deficyt Watykanu wynosił 66 mln euro.