Przyznają 400 zł dofinansowania co miesiąc. Wystarczy wpis do rejestru

Dofinansowanie w wysokości nawet 400 zł to kolejne świadczenie przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Beneficjenci mogą dostać dopłatę na żłobek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wskazuje, że pieniądze mogą dostać rodzice po uprzednim wpisaniu danych swoich i dziecka do specjalnego rejestru.

  • Dofinansowanie 400 zł czeka na rodziców, którzy chcą uzyskać wsparcie w opłaceniu opieki nad dzieckiem.
  • ZUS przyznaje dofinansowanie, ale nie wypłaca pieniędzy bezpośrednio do ręki, a sam opłaca opiekę.
  • Wniosek o świadczenie żłobkowe złożyć można już od pierwszego dnia obecności dziecka w żłobku.

Dofinansowanie nawet 400 zł przyznawane jest na żłobek oraz inne formy odpłatnej opieki nad dziećmi. Tylko w 2023 roku Polacy pobrali dofinansowanie na łączną sumę 429,3 mln zł.

Dofinansowanie 400 zł ZUS wypłaci tylko do określonego wieku dziecka

dofinansowanie do żłobka starać się mogą ci, którzy nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Jednak pobierane na jedno dziecko RKO nie wyklucza nas z dofinansowania na kolejnego malucha. - Można korzystać z dofinansowania pobytu w żłobku na jedno dziecko i pobierać rodzinny kapitał opiekuńczy na inne dziecko w rodzinie - tłumaczy jednak Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

Reklama

Żłobkowe, jak popularnie nazywa się to dofinansowanie, można przeznaczyć nie tylko na żłobek. Świadczenie udzielane jest też na opłacenie klubu dziecięcego lub pobytu u dziennego opiekuna. ZUS przyznaje pieniądze, gdy:

  • jesteśmy rodzicami dziecka, opiekunami prawnymi lub osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
  • dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki dziennego opiekuna,
  • nie otrzymujemy na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Aby dostać dofinansowanie, konieczne jest wpisanie do rejestru

Aby otrzymać dofinansowanie, konieczne jest uczęszczanie dziecka do ośrodka opieki, który wpisany jest do oficjalnego rejestru. Dzienny opiekun, jeśli dziecko korzysta z tej formy opieki, także powinien widnieć w specjalnym wykazie. Również maluch musi zostać wpisany do specjalnego rejestru. ZUS przypomina, że w tym celu rodzic musi przekazać dane swoje i dziecka do placówki opieki.

Świadczenie żłobkowe nie zawsze wynosi 400 zł

Wniosek o dofinansowanie można złożyć niezależnie od zarobków. Świadczenie żłobkowe nie jest wypłacane na konto rodzica. ZUS bowiem bezpośrednio dofinansowuje pobyt we wskazanym miejscu. Również 400 zł nie jest kwotą przyznawaną zawsze. To jedynie maksymalny wymiar świadczenia. Wszystko zależy od ponoszonych z tytułu opieki kosztów.

Wniosek o żłobkowe złożyć można tylko drogą elektroniczną przez: 

  • PUE ZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną,
  • aplikację mZUS na telefon.

ZUS wypłaca wyrównanie

Złożenie wniosku możliwe jest najwcześniej od dnia rozpoczęcia korzystania z odpłatnej opieki. Przysługuje wyrównanie żłobkowego, ale w tym względzie rodziców obowiązuje termin 2 miesięcy. Jeśli wniosek wpłynie po okresie 2 miesięcy od rozpoczęcia korzystania z opieki, świadczenie żłobkowe ZUS wypłaci dopiero od dnia złożenia wniosku, bez wyrównania.

Jeżeli wniosek wpłynie do nas w ciągu 2 miesięcy od tego dnia, od którego dziecko chodzi do żłobka, to wtedy przyznajemy dofinansowanie z wyrównaniem - podkreśla rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | świadczenia | dofinansowania | dofinansowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »