Putin próbuje ratować rubla. Już nie tylko podwyżki stóp, Rosja ma nowy plan

Rząd Rosji odstąpi od zaostrzania ograniczeń w przepływie kapitału i zamiast tego przygotuje rekomendacje dla eksporterów, aby zachęcić ich do oddania większej części zagranicznych przychodów w celu stabilizacji rubla. To - po wtorkowej podwyżce stóp przez bank centralny Rosji - kolejny pomysł na umocnienie waluty.

Rosyjski rubel umocnił się do poziomu około 93-94 w stosunku do dolara w burzliwym tygodniu, gdy rynki oczekują kolejnych działań władz mających na celu stabilizację waluty. Tym bardziej, że podwyżka stóp procentowych przez Bank Rosji o 350 punktów bazowych (do 12 proc.) na nadzwyczajnym posiedzeniu we wtorek, wydaje się odnosić tylko ograniczony efekt. Dzień przed decyzją, rubel spadł poniżej symbolicznego progu 100, a jego kurs wynosił momentami niemal 102 wobec dolara.

Analitycy wskazują, że może być konieczne zastosowanie dalszych środków, aby przywrócić rublowi akceptowalny przedział 80-90, który władze uznały za odpowiedni. Aktualnie rubel sprzedawany jest po około 93,6 za dolara, zyskując 1 proc. w ciągu dnia.

Reklama

Rosyjski dziennik biznesowy Vedomosti oraz agencja Bloomberg News doniosły, że Moskwa na razie nie wprowadzi kontroli kapitału, która ograniczyłaby jego przepływ, lecz zamiast tego przygotowuje rekomendacje dla eksporterów, aby zachęcić ich do oddania większej części zagranicznych przychodów w celu stabilizacji rubla.

Zwiększyć popy na rubla

Powołując się na propozycję rosyjskiego Ministerstwa Finansów, "Financial Times" podał, że duże eksportujące firmy mogą zostać zmuszone do konwersji nawet do 80 proc. swojej waluty obcej na ruble, aby zwiększyć popyt na walutę.

Inne propozycje obejmowały zakaz wypłat dywidend zagranicznych oraz przedłużania terminów spłat pożyczek, anulowanie subsydiów importowych, ograniczenie swapów walutowych i zmniejszenie ilości waluty obcej, jaką eksporterzy mogą wywieźć z Rosji, donosiła gazeta.

Po wczorajszym spotkaniu prezydenta Władimira Putina z najważniejszymi urzędnikami państwowymi, władze mają obecnie opracowywać różne, nieoficjalne środki kontroli kapitału, jak donoszą źródła medialne.

Oprac. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Władimir Putin | Rubel rosyjski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »