PZU przekaże szpitalom opaski życia
Do placówek medycznych trafi prawie tysiąc tzw. opasek życia, które monitorują podstawowe parametry życiowe pacjentów i alarmują personel medyczny w przypadku zagrożenia. Rozwiązanie pomoże w opiece nad osobami zakażonymi koronawirusem.
Opaskę życia zakłada się na rękę pacjenta, tak jak zegarek elektroniczny. To urządzenie, które dokonuje pomiarów pulsu i temperatury ciała pacjenta, a także saturacji, czyli nasycenia krwi tlenem. Opaska analizuje wyniki i natychmiast alarmuje personel medyczny, gdy parametry życiowe spadną do krytycznego poziomu. Jest to możliwe dzięki sygnałowi dźwiękowemu i komunikatowi na ekranie komputera, które wydaje urządzenie.
- Sięgamy po najnowocześniejsze technologicznie rozwiązania, żeby chronić zdrowie i życie zarażonych. Opaski życia pomogą personelowi medycznemu w opiece nad chorymi. Pozwolą skuteczniej monitorować stan ich zdrowia i umożliwią szybką reakcję w krytycznych sytuacjach - mówi prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła. Jak dodaje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, mamy wyjątkową szansę przetestować nowe rozwiązania w ochronie zdrowia.
Opaska jest pokryta gumą, dzięki czemu łatwo ją dezynfekować i może służyć kolejnym pacjentom, bez ryzyka zakażenia wirusem. Urządzenia nie trzeba także często ładować. To sprzęt certyfikowany medycznie, który zdał już egzamin w ramach pilotażowego projektu, realizowanego przez PZU we współpracy z Ministerstwem Zdrowia od jesieni zeszłego roku w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.
- Teraz powinny się sprawdzić w trudnym momencie, gdy są najbardziej potrzebne. W związku z pandemią przyspieszyliśmy działania, żeby wprowadzić je na szerszą skalę. W błyskawicznym czasie zorganizowaliśmy ich produkcję, dzięki czemu będziemy mogli dostarczyć do szpitali aż 900 opasek - mówi członek zarządu PZU Życie Dorota Macieja. Jak dodaje, urządzenia o wartości miliona złotych trafią do tzw. jednoimiennych szpitali zakaźnych, które opiekują się zarażonymi koronawirusem.
Od początku trwania epidemii w Polsce PZU przekazało pomoc w wysokości 11 mln złotych na walkę z koronawirusem. Na zakup sprzętu medycznego przeznaczono 6 mln złotych. Do szpitali trafiają m.in. respiratory, bronchoskopy do badania tchawicy i oskrzeli oraz kardiomonitory.
d.p.