Rabka, Horyniec i Wysowa idą pod młotek
Wbrew zapowiedziom trzy uzdrowiska jednak idą na sprzedaż. Chodzi o Rabkę, Horyniec i Wysową - dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. Pierwotnie uzdrowiska miały być przejęte przez samorządy, ale marszałkowie województw nie złożyli wiążących ofert.
Pierwsze z uzdrowisk, czyli Wysowa, może zostać sprzedane do końca listopada. Ministerstwo skarbu parafowało już wstępne umowy z inwestorem. Do końca roku ma się także zakończyć sprzedaż Horyńca - tam trwają rozmowy z trzema potencjalnymi nabywcami, a niedługo potem zostanie sprzedana Rabka.
Resort zapewnia, że mimo prywatyzacji uzdrowisk pacjenci na tym nie stracą. Nowy właściciel będzie musiał zapewnić, że utrzyma leczniczy charakter miejscowości i podpisze umowy z NFZ i ZUS.
Na tym prywatyzacja uzdrowisk prawdopodobnie się skończy. Pozostałe, czyli Szczawno, Lądek, Ciechocinek, Busko, Kołobrzeg i Świnoujście, mają przejąć samorządy - o ile oczywiście będą chciały się nimi opiekować.
Będzie to jednak możliwe dopiero po złożeniu formalnego wniosku przez samorząd. Konieczne jest także wejście w życie rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa w sprawie komunalizacji uzdrowisk. Na razie jest ono analizowane przez Rządowe Centrum Legislacji.
Przeczytaj komunikat ministerstwa skarbu, w sprawie prywatyzacji trzech uzdrowisk:
9 października 2012 r. parafowano projektu umowy sprzedaży pakietu 834 250 akcji stanowiących 87,36 proc. kapitału zakładowego spółki Uzdrowisko Wysowa SA z siedzibą w Wysowej-Zdroju, przez Zespół ds. negocjacji MSP oraz Inwestora - Konsorcjum spółek PROMET Spółka jawna W. Kubiak z siedzibą w Turku, PROMET CARGO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Słubicach, PROMET Trans spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Turku, TUR-TRANS-GAPSA spółka jawna z siedzibą w Dzierżąznej. MSP planuje, że transakcję uda się sfinalizować w listopadzie 2012 r.
Na opublikowane 12 lipca 2012 roku zaproszenie ministra Skarbu Państwa w sprawie nabycia w trybie negocjacji pakietu 89,26 proc. udziałów spółki Uzdrowisko Horyniec sp. z o.o. wpłynęło siedem odpowiedzi. Po analizie złożonych ofert do dalszego etapu prywatyzacji Spółki, tj. przeprowadzenia ograniczonego badania Spółki i złożenia wiążących propozycji warunków umowy zakupu udziałów spółki dopuszczono trzech potencjalnych inwestorów:
1. Specjalistyczny Gabinet Reumatologiczny Lekarz medycyny Beata Bogusz-Dukacz z siedzibą w Horyńcu Zdroju i Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe DUKAT Witold Dukacz z siedzibą w Lubaczowie; 2. VRP sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu; 3. Eskulap G. Czarnecki sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Rachanie.
Potencjalni Inwestorzy zostali poinformowani o terminach i zakresie przeprowadzenia ograniczonego badania spółki. Termin na złożenie wiążących propozycji warunków umowy zakupu pakietu udziałów Spółki upływa 31 października 2012 r. MSP chciałoby do końca roku sfinalizować transakcję.
W związku z prowadzonym w trybie negocjacji procesie prywatyzacji spółki potencjalny inwestor Jan Wieczorkowski, zamieszkały w Krakowie i Thermaleo sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie złożyli wiążące propozycje warunków umowy zakupu akcji spółki. W październiku 2012 r. zostanie podjęta decyzja co do dalszych działań przy prywatyzacji spółki, tj. dopuszczenie do negocjacji bądź zamknięcie prowadzonego procesu bez rozstrzygnięcia.Krzysztof Berenda, Joanna Potocka